انواع روش های انتقال داده ها

انواع روش های انتقال داده

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1394/05/10

نظرات 0

 کامپیوترها داده ها را به دو طریق موازی وسریال ا نتقال می دهند.در انتقال های موازی داده، اغلب از 8خط داده ویا بیشتر استفاده می شود.در این حالت داده می تواند به وسیله ای که فقط چند كیلومتر دورتر است انتقال یابد.گر چه در این موارد حجم بسیاری از داده در زمان کوتاهی جابجا می شود ولی فاصله نمی تواند چندان طولانی باشد. در انتقال به وسیله ای که چندین متر دورتر واقع شده است ، روش سریال بکار برده می شود.

 

در زیر علل سادگی کار در پورت موازی ذکر شده است:

1-عدم نیاز به رمز گشا و دکودر کارت های توسعه.
2-استفاده از انتقال اطلاعات به روش موازی و عدم نیاز به پروتکل های پیچیده.
3- در دسترس بودن این پورت برای همه کامپیوترها.
4- در دسترس بودن تمام پایه های این پورت.
5- عدم نیاز به تنظیمات اولیه پیچیده.
6- سریع تر بودن نسبت به پورت سری.
7- دسترسی سخت افزاری و نرم افزاری ساده به هر کدام از پینهای این پورت.
پورت موازی معمولا بر روی مادر بورد کامپیوتر ها موجود است ولی با تهیه ونصب یک کارت I/O تعداد انها را می توان افز ایش داد و به ترتیب LPT1,LPT2,… را به وجود اورد.

 

انتقال اطلاعات به صورت موازی

روش ها و پروتکل های زیادی برای ارسال اطلاعات وجود دارد که یکی از ساده ترین و پر استفاده ترین انها روش موازی است.
شکل زیر نحوه ی انتقال بیت ها را به صورت موازی نشان می دهد.
 
نمایش انتقال داده ها در روش موازی

برای ارسال اطلاعات هر بیت به یک سیم نیاز است. پس مقادیر تمام بیت های یک بایت باید هم زمان بر روی پورت قرار بگیرند و گیرنده نیز باید انها را همزمان دریافت کند. یکی از معایب بزرگ این نوع ارسال هزینه بسیار بالا و برد کم انتقال اطلاعات است. برای ارسال هر بایت حداقل 9سیم نیاز است.8 عدد برای هر بیت ،یک سیم برای زمین .همانطور که گفته شد سادگی ارسال موازی باعث استفاده از ان شده است،اما این روش مشکلاتی دارد که باعث ساخت پروتکلهای پیچیده ارتباطی دیگر شده است. از ان جمله:
  • 1- هزینه بسیار انتقال اطلاعات.
  • 2- برد بسیار کم.
  • 3- سرعت انتقال اطلاعات بسیار پایین تر از پروتکل هایی مانند USB است.
  • 4- اگر در ارسال یکی از این پین ها مشکلی ایجاد شود پیدا کردن ان بسیار مشکل است در حقیقت در این روش خطایابی دشوار است.
  • 5-امکان ازدست دادن ا طلاعات ویا احتمال دریافت اطلاعات تکراری در این روش بسیار زیاد است .
  • 6- تعدا دی از شرکت های بزرگ کامپیوتری پروتکل های جدیدی برای این پورت ساخته اند اما هنوز کارایی ان بسیار کمتر از پورتی مانند USBاست. 

 

اتصال سریال

همانطور که بیان شد پورت موازی دارای معایبی است که برای بر طرف کردن ان باید به روش های جبران سازی بپردازیم اما در پورت سری تعداد بسیار زیادی از این معایب مانند هزینه ی انتقال وصحت اطلاعات وبرد انتقال بر طرف شده است.
در پورت سری از یک پروتکل جدید برای انتقال داده ها استفاده می شودکه این پروتکل سریال serial نام داردو به وسیله ان داده ها را می توان در حداقل یک سیم انتقال داد. این روش هم اکنون بسیا ر گسترش یافته تا انجا که بسته های اطلاعاتی اینترنتی از طریق سریال انتقال می یابند.
 
اتصال گر های پورت سری در پشت بدنه کامپیوتر قرار دارند ومعمولا در دو نوع 25 پین  و9 پین  دیده می شوند. در کامپیوتر های جدید نوع 25 پین این پورت کمتر یافت می شود واغلب د ارای دو اتصال گر نر 9 پایه هستند. پورت سریSerial Port با نام Communications Port نیز شناخته می شود،که به ان ها به اختصار COM نیز گفته می شود.پورت سری اول com1 وپورت دوم com2 وبه همین ترتیب تمام درگاه های سری نامگذاری می شوند.
 
نمایش پورتهای سریال کامپیوتر

 

انتقال بصورت سریال

عیب بزرگ این نوع انتقال اطلاعات تعداد زیاد سیم ها و محدودیت برد ان است.توسط روش سریال می توان با حداکثر سه سیم اطلاعات را تا مسافت های طولانی انتقال داد.به عنوان مثال اگر قرار بود اطلاعات در اینترنت بوسیله ی انتقال موازی جابجا شوند ده ها سیم باید داده ها را منتقل می کرداما این جابجایی بوسیله ی خطوط تلفن وانتقال سری انجام می شود.بنابراین بدون نیاز به سیم کشی های زیاد می توان اطلاعات زیادی را ارسال و دریافت کرد.پس نتیجه می شود که تمام مودم ها اطلاعات را از طریق سریال جابجا می کنند.

 

انتقال سریال به سه روش قابل انجام است:

 

1-انتقال ساده (Simple)

در این نوع انتقال دستگاه جانبی یا تماما گیرنده(Receiver) است ویا فرستنده. مانند ماوس که فقط نقش فرستنده(Transmitter) اطلاعات را دارد و توانایی در یافت اطلاعات را ندارد.
 

2-انتقال نیمه دو طرفه(Half Duplex) 

در این نوع انتقال دستگاه جانبی و کامپیوتر قادر به ارسال و دریافت اطلاعات هستند ولی هر دو را نمی توانند همزمان انجام دهند.
 

3-انتقال تمام دو طرفه (Full Duplex) 

در این انتقال دستگاه جانبی و کامپیوتر به صورت همزمان قادر به دریافت و ارسال هستند. بطور کلی در انتقال داده اگر بتوان داده را ارسال و دریافت کرد گوییم انتقال دو طرفه است .این بر خلاف انتقال ساده همچون چاپگرهاست که در ان کامپیوتر فقط داده ارسال می کند.ارسال می تواند نیمه و یا تمام دو طرفه باشد این بستگی به امکان انتقال همزمان داده در دو جهت دارد. اگر داده در هر زمان فقط در یک جهت ارسال شود به ان نیمه دو طرفه گویند.اگر امکان ارسال دو جهته همزمان داده وجود داشته باشد ان را تمام دو طرفه می نامند. البته تمام دو طرفه علاوه بر خط زمین نیاز به خط داده دارد که یکی برای ارسال و دیگری برای دریافت می باشد. بدین طریق ارسال و دریافت بطور همزمان صورت می گیرد.
نحوه ارتباط مدارات خارج از رایانه با برنامه labview را با توجه به موارد بالا و بخاطر كم كردن هزینه ها ،بصورت سریال انتخاب كرده ایم. فقط باید توجه كرد كه انتقال سریال اطلاعات به رایانه دارای محدودیتهایی است كه مهمترین این محدودیتها، فركانس كاری سیستمی است كه از طریق پورت سریال به تبادل اطلاعات با رایانه می پردازد. كه در مورد ecg چون فركانس ضربان قلب درحد 1.3hz است،استفاده از این ارتباط مشكلی را بوجود نمی آورد.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر