همه چیز در مورد قطعات موجود در کامپیوتر

بررسی بخشهای مختلف کامپیوتر بخش اول

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1394/03/02

نظرات 0

 مقدمه

آيا تا به حال برايتان پيش آمده است كه كار نسبتاً ضروري با سيستم خود داشته باشيد و به محض زدن دكمه Power ببينيد كه دستگاه روشن نمي شود و آيا تا به حال برايتان پيش آمده است كه دستگاهتان با فاصله زماني كوتاهي هنگ كند و يا صدا و يا احياناً دودي از آن خارج شود. 
در اين بخش در نظر داريم به بررسي قسمت هاي مختلف رايانه بپردازيم و در آينده به تفصيل در مورد هر يك توضيح دهيم. تا آشنايي جزيي و مؤثري با هر يك از قسمت ها پيدا كنيم و پاره اي از مشكلات رايانه خود را بهتر شناسايي نموده و در صدد رفع آن برآييم. 
قسمت هاي اصلي يك رايانه: 
CPU يا پردازنده: اين قطعه به عنوان مغز رايانه ناميده مي شود و مسئوليت كنترل تمام محاسبات، عمليات و قسمت هاي مختلف را بر عهده دارد. 
CPU
 
حافظه: حافظه رايانه براي ذخيره اطلاعات به كار مي رود. حافظه با ريزپردازنده در ارتباط مي باشد، بنابر اين از سرعت بالايي برخوردار است. در رايانه از چندين نوع حافظه استفاده مي شود. (Virtual- Caching- BIOS- ROM- RAM) 
ram rom bios
 
منبع تغذيه يا Power Supply :اين قسمت از رايانه جريان الكتريكي مورد نياز در رايانه را تنظيم نموده و مقدار آن راتأمين مي كند. 
Power Supply منبع تغذیه کامپیوتر
 
هارديسك: يك حافظه با ظرفيت بالا و دائم مي باشد كه اطلاعات و برنامه ها را دربرمي گيرد. بر روی هر کامپیوتر حداقل یک هارد دیسک وجود دارد.برخی از سیستم ها ممکن است دارای بیش از یک هارد دیسک باشند. هارد دیسک یک محیط ذخیره سازی دائم برای اطلاعات را فراهم می نماید . اطلاعات دیجیتال در کامییوتر می بایست بگونه ای تبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم بر روی هارد دیسک مغناطیسی  ذخیره کرد. 
در بسیاری از کاربرد ها، هارد دیسک به عنوان مهمترین و مرموز ترین قطعه یک سیستم کامپیوتری به حساب می آید. امروزه با پیشرفت هارد دیسک ها، علیرغم افزایش چشمگیر ظرفیت آنها، حجم و وزن آنها کاهش یافته، به طوریکه امروزه در بازار، هارد های کمتر از GB20، به سختی پیدا می شود و هارد های GB40 و GB 80 از رایجترین هارد ها برای PC های خانگی محسوب می شوند. از جنبه ای در واقع هارد دیسک یک المان (عنصر) غیر قابل نفوذ است که برای ذخیره اطلاعات به صورت دائم و ثابت (Non volitions) به کار برده می شود. یعنی اینکه حتی با قطع جریان برق نیز، اطلاعات پاک نمی شوند و قابل بازیابی هستند. (برخلاف Ram که حافظه ای فرّار و موقت به شمار می رود). یک هارد دیسک استاندارد، شامل صفحه دایره ای شکل و سخت از جنس شیشه یا آلومینیوم می باشد. برخلاف فلاپی دیسک ها و یا نوارهای تیپ (Tape Disk) این صفحات قابلیت انعطاف و خم شدن را ندارند. و از این رو به آنها هارد دیسک گفته می شود. در اغلب هارد ها این صفحات قابل تعویض نیستند و به همین دلیل به آنها دیسک های ثابت (Fixed) نیز گفته می شود.
Hard disk
برد اصلي يا Mother Board : برد اصلي رايانه است كه تمام قطعات بر روي آن نصب مي شوند. پردازشگر و حافظه به طور مستقيم بر روي برد اصلي نصب خواهند شد. ولي ممكن است بعضي از قطعات به صورت غيرمستقيم به برد وصل شوند. مانند كارت صدا كه مي تواند به صورت يك برد مجزا باشد و از طريق اسلات به برد اصلي متصل است. 
Main Board مادر برد
 

برچسبها :

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر