پشتیبانی: 09131253620
ارتباط با ما
تلگرام: 09131253620

برجسته ترین ها
گروه های مقاله ها
HyperLink


بررسی آثار مخرب قرصهای روانگردان بخش اول تاریخ درج: ١٣٩۵/٠٢/٢٧

 قرص‏های ام.دی.ام.آ (MDMA) که با نام‏های اکستاسی Ecstasy، اکس X، اکس‏تی‏سی XTC و ...  نیز شناخته می‏شوند، جزو اصلی گروه مواد مخدر توهم‏زا و سرخوشی‏آور به شمار می‏روند که از مواد شیمیایی ساخته می‏شوند. در سطح خارجی این قرص‏ها اغلب اشکال و حروفی دیده می‏شوند که به همراه رنگ و ترکیبات رنگی، شدت و مدت زمان تاثیر و نوع ماده موثر آن را برای مصرف کننده مشخص می‏کند هر چند درستی این کدها قابل اطمینان نیست! 

علاوه بر بی‏پروایی در رفتار و گفتار، احساس داشتن قدرت و نیروی فوق‏العاده و بروز رفتارهای هیجانی، یکی از خطرات مصرف اكستاسی از بین‏بردن قابلیت مهار جنسی در افراد است كه این عامل بخصوص در اكس پارتی‌ها،  بسیار خطرناک بوده و تبعات ناگواری بویژه برای زنان در بر دارد.      
اکستاسی را می‏توان «جادوی مرگ» در قرن حاضر خواند. تاثیر این قرص نیروزا آنقدرها باقی نمی‏ماند و وقتی به پایان برسد دیگر از شور و هیجان خبری نیست. آنچه باقی می‏ماند بی‏قراری، اضطراب، خستگی و کوفتگی عضلات، بی‏انگیزگی و بی‏تفاوتی، افسردگی و احساس بیهودگی است. احساسی که ممکن است فرد را تا حد مرگ به جنون بکشاند! 

تعریف :   
 قرص های شادی بخشاکس تاسي(ecstasy) يک داروي روان گردان مصنوعي از دسته داروهای محرک , با دو خاصيت تحريکي شبه آمفتامين و توهم زاي شبه LSD است .نام هاي خياباني اين ماده XTC قرص شادي ، عشق و آتش فرشته مي باشند . فرمول شيميايي آن متيلن دي اکسی آمفتامين بطور مخفف MDMA است . اين ماده برای سيستم عصبي سمي بوده و در دوزهاي بالا قادر است درجه حرارت بدن را خيلي سريع افزايش دهد که منجر به تخريب عضلات ، کليه و سيستم قلبي عروقي خواهد شد . از اعضاء دیگر خانواده اکستاسي, میتوان آمفتامین و کوکائین را نام برد. 

سابقه مصرف :
در جنگ جهانی اول انگلیسی ها این دارو را برای سربازانشون تهیه کردند تا در جنگ احساس شادی کنند, بعد از جنگ هم یک مدتی مصرف کردند ولی چون دریک سال 15نفرتلف شدند, داروجمع آوری شد. مجددا درسال 1980 تولید دارو در اروپا شروع شد, و از آن زمان به بعد تولید غیر رسمی این دارو در بعضی کشور ها ادامه دارد. بطور کلی میتوان گفت مصرف این قبیل دارو از دهه 1980, به ویژه در مجالس رقص و کلوپ ها افزایش یافته است. 

مکانیزم دارو: 
تحقيقات انجام شده با استفاده از تصويربرداري مغز در انسانها نشان داده است که MDMA در مغز به سلولهاي عصبي که با واسطه شيميايي سروتونين عمل مي کنند آسيب مي رساند . واسطه شيميايي سروتونين نقش مهمي در تنظيم خلق ، پرخاشگري ، فعاليت جنسي ، خواب و حساسيت به درد ايجاد  مي کند.

عوارض دارو :
این داروباعث احساس شدید خوب بودن و افرایش انرژی, بالا رفتن خلق, بیش فعالی (overactivity) , پر حرفی, بی خوابی, اضطراب وخشکی دهان و بینی میشود. مردمک ها متسع شده, ضربان قلب و فشار خون بالا رفته و در دوز های بالا بد کار کردن ریتم قلبی و کاهش فشار خون ممکن است دیده شود. 
فعالیت بیش از حد ممکن است باعث از دست رفتن آب بدن شده بالعکس نوشیدن آب فراوان برای جبران کم آبی میتواند باعث تجمع آب در بدن شود. گاهی بیماران احساس غیر طبیعی دال بر احساس حرکت حشرات در زیر پوست دارند(formication).

مشکلات مصرف طولانی:
مصرف طولانی مقادیر زیاد این داروها میتواند منجر به اختلال درک و تفکر شود. به ویژه در مورد آمفتامین ممکن است رفتار های بدبینانه بیمار گونه ای همراه با هذیان های گزند و آسیب , توهمات شنوائی و بینائی  ...و گاهی رفتار های تهاجمی ایجاد کند. معمولا این حالت 1-2 هفته پس از قطع دارو رفع میشود. اما گاه ماه ها طول میکشد.. در برخی از این موارد به جای جنون داروئی اشتباها تشخیص بیماری جنون حقیقی گذاشته میشود. ممکن است افسردگی نیز به دنبال مصرف طولانی داروهای محرک دیده شود. ecstasy در صورت مصرف مکرر میتواند به اعصاب بدن که از مغز و نخاع به همه جای بدن گسترش یافته اند, آسیب جدی و دائمی ایجاد کند.

عوارضی مشابه کوکائین و آمفتامین: 
مشکلات روانشناختي مانند تيرگي شعور ، افسردگي ، مشکلات خواب ، اضطراب شديد و بدگماني در طي مصرف و گاهي اوقات هفته ها بعد از استفاده از MDMA دیده میشود. . علائم جسماني مانند سفتي عضلاني ، سايش غيرارادي دندانها ، تهوع ، تاري ديد ، حرکت سريع چشمها ، سنکوپ و احساس لرز و تعريق ,افزايش ضربان قلب و فشار خون, خطري ويژه براي افرادي با بيماريهاي قلبي عروقي قبلي است. 
افرادي که پس از مصرف MDMA دچار ضايعات پوستي شبه آکنه ( جوش ) مي شوند در معرض عوارض جانبي شديدي مانند تخريب بافت کبد در صورت تداوم مصرف خواهند بود . تحقيقات اخير نشان داده اند که استفاده از MDMA به موجب تخريب دائمي بخشهايي از مغز که مرتبط با تفکر و حافظه مي باشند خواهد شد . MDMA داراي ساختار و اثر اتي مشابه متا آمفتامين مي باشد که نشان داده شده موجب تخريب نورونهاي حاوي دوپامين مي شود. تخريب اينگونه سلولها موجب مشکلات حرکتي مشابه پارکينسون خواهد شد.

تحمل به دارو :
داروهای محرک فورا تحمل ایجاد نمیکنند. مجموعه علائم محرومیت از دارو اغلب پر دردسر بوده و شامل خلق پائین و کاهش انرژی میباشد.

در مان :
مصرف افراطی دارو مستلزم مصرف داروهای آرام بخش و کنترل افزایش د مای بدن و کنترل بد کار کردن ضربان قلب است. علائم بدبینی را میتوان یا یک داروی ضد جنون کنترل کرد.

اکستاسي 
اکستاسي يک داروي روان گردان مصنوعي با دو خاصيت تحريکي شبه امفتامين و توهم زاي شبه LSD است نامهاي خياباني اين ماده XTC قرص شادي ، عشق و آتش فرشته مي باشند . فرمول شيميايي آن متيلن دي اکسي متا آمفتامين بطور مخفف MDMA است . اين ماده براي سيستم عصبي سمي بوده و در دوزهاي بالا قادر است درجه حرارت بدن را خيلي سريع افزايش دهد که منجر به تخريب عضلات ، کليه و سيستم قلبي عروقي خواهد شد . 

تأثيرات اکستاسي بر سلامتي: 
تحقيقات انجام شده با استفاده از تصويربرداري مغز در انسانها نشان داده است که MDMA در مغز به سلولهاي عصبي که با واسطه شيميايي سروتونين عمل مي کنند آسيب مي رساند . 
واسطه شيميايي سروتونين نقش مهمي در تنظيم خلق ، پرخاشگري ، فعاليت جنسي ، خواب و حساسيت به درد ايجاد مي کند . بسياري از استفاده کنندگان از MDMA با عوارضي مشابه عوارض کوکائين وامفتامين به قرار ذيل روبرو خواهند شد : 
مشکلات روانشناختي مانند ؛ تيرگي شعور ، افسردگي ، مشکلات خواب ، اضطراب شديد و بدگماني در طي مصرف و گاهي اوقات هفته ها بعد از استفاده از .MDMA  علائم جسماني مانند سفتي عضلاني ، سايش غيرارادي دندانها ، تهوع ، تاري ديد ، حرکت سريع چشمها ، سنکوپ و احساس لرز و تعريق. 
افزايش ضربان قلب و فشار خون خطري ويژه براي افرادي با بيماريهاي قلبي عروقي قبلي مشاهده شده است . افرادي که پس از مصرف MDMA دچار ضايعات پوستي شبه آکنه ( جوش ) مي شوند در معرض عوارض جا نبي شديدي مانند تخريب بافت کبد در صورت تداوم مصرف خواهند بود . 
تحقيقات اخير نشان داده اند که استفاده از MDMA به موجب تخريب دائمي بخشهايي از مغز که مرتبط با تفکر و حافظه مي باشند خواهد شد . 
MDMA داراي ساختار و اثر اتي مشابه متامفتامين مي باشد که نشان داده شده موجب تخريب نورونهاي حاوي دوپامين مي شود تخريب اينگونه سلولها موجب مشکلات حرکتي مشابه پارکينسون خواهد شد .
اثرات قرصهای روان‌گردان ال‌.اس.دی و اکستازی بر بدن انسان:
بعضی از ترکیبات شیمیایی میان مرز سمی بودن و غیر سمی بودن می‌مانند. ترکیباتی که مصرفشان برای بدن مضر است اما یکباره به مرگ ختم نمی‌شوند. ترکیباتی مثل اکستازی و ال.اس.دی که قارچ‌های نیمه سمی بدست می‌آیند.

 اکستازی یا ال.اس.دی:
ترکیب شیمیایی اکستازی و ال‌.اس.دی که از قارچ‌های نیمه سمی گرفته می‌شوند، شباهت نزدیکی با  سروتونین، ماده ترشحی سلولهای عصبی دارد. با این تفاوت که درصد خلوص این ترکیب سروتونین مانند بسیار بالاست. ترکیب یک قرص اکستازی برابر با سروتونینی است که در مغز در مدت دوماه تولید می‌شود. به همین پس از مصرف این مواد تعادل سلولهای مغزی بر هم می‌خورد. حالتی که می‌شود آن را مسمومیت سلسله اعصاب خودکار نامید. 
معمولا بین بیست دقیقه تا دو ساعت طول می‌کشد تا  اثر این قرص‌ها در بدن پدیدار شود و کم کم به اوج برسد، حالتی که همه اعصاب از حالت طبیعی خارج می‌شوند، ضربان قلب تند می‌شود، فرد به شدت تحریک پذیر شده و حالت تهوع و سرگیجه‌ای با احساس گنگ خوشی درهم می‌شوند. سلولهای مغزی ظرفیت پذیرش این مقدار سرونتونین را ندارد  و پردازش اطلاعات برهم می‌ریزد.
قدرت شنوایی زیاد می‌شود و زمزمه‌هایی نامفهوم به گوش می‌رسند. ارتباط حافظه و تصاویر ضبط شده در قسمت‌های مختلف مغز مختل شده و مردمک چشم‌ها تیره می‌شوند. رنگ‌ها پر رنگ‌تر به نظر می‌رسند. بعد تصاویر تغییر می‌کند. و گاه اینطور به نظر می‌رسد که اشیای ثابت به حرکت در آمدند.
احساس بویایی و چشایی افرادی که این قرص‌ها را مصرف کرده‌اند به حالت‌های متفاوتی تغییرکرده است. و پس از گذشت چند ساعت فرد دچار احساس ناآرامی همراه با هراس و وحشت می‌شود.  اما اثرات این قرص‌ها به همین جا ختم نمی‌شوند. یک نفر از هر چهار نفری که یک بار و فقط یک بار این قرص‌ها را مصرف کرده تعادل بخشی از مغزش را برای همیشه از دست می‌دهد. ترکیب سروتونین مانند این قرص‌ها  جذب ذرات چربی سلولهای مغزی و هر چند وقت یکبار آزادمی‌شود. عوارض روانی که پی‌آمد مصرف این مواد هستند شباهت زیادی به عوارض جنون آنی و یا شیزوفرنی دارد. 
 این قرص‌ها ارزان‌ترین مواد مخدری هستند که تا به حال تولید شده‌اند. موادی که حتی یک بار مصرف آنها می‌تواند فرد را روانه جنون کند. بسیاری از مصرف کنندگان که حواس پنجگانه‌شان مختل شده احساس می‌کنند قادر به پروازند. آدم‌هایی که از ساختمان‌های بلند بیرون می‌پرند.

تگها: آثار قرص روانگردان   قرص اکس   قرص اکستازی   قرص اکستاسی چیست   همه چیز در مورد قرصهای روانگردان   
 

HyperLink

ارسال نظر در مورد این مطلب
نام :  
آدرس ایمیل :  
متن پیام :  
کد امنیتی :  
   
   
نظری برای نمایش وجود ندارد
 
این مطلب را به اشتراک بگذارید: