بررسی شبکه های ادهاک Ad Hoc Network

دانلود فایل word doc خصوصیات شبکه های Ad Hoc

توسط admin | گروه شبکه های کامپیوتری | 1399/03/15

نظرات 0

راهکاري برای توسعه شبکه ها به صورت بي سيم

اصطلاح حلقه محلي (Local Loop ) ، يک عبارت فني براي اشاره به آخرين قطعه ارتباطي مشترکين با شبکه تلفن مي باشد و در ساده ترين شکل ، متشکل از يک يا دو جفت سيم مسي است که محل استقرار مشترک را به نزديک ترين سوييچ تلفني موسوم به Liocal Exchange  متصل مي کند. حلقه محلي اگرچه به لحاظ تکنيکي ساده ترين بخش شبکه به حساب مي آيد ، ولي در عين حال به دليل حجم عظيم کار لازم براي نصب رشته سيم ها ، پرهزينه ترين عنصر در شبکه تلفن به حساب مي آيد و اين موضوع در مناطق دور افتاده که داراي چگالي جمعيتي کمتري مي باشند مانع توسعه شبکه تلفن و همچنين سرويس هاي افزوده آن مانند انتقال داده مي گردد.
با توسعه فناوري هاي راديويي و کاربرد  موفق آن در مخابرات موبايل ، به کارگيري اين فناوري ها در حلقه محلي نيز مورد توجه قرار گرفته است. سيستم حاصل با عناويني متعددي همچون حلقه محلي بدون سيم (WLL ) ، دسترسي راديويي ثابت (FRA يا Fixed Radio Access ) يا حلقه راديويي (RITL يا Radio In The Loop ) شناخته مي شود که در اينجا به خاطر گستردگي کاربرد از عنوان WLL استفاده خواهيم کرد.
مهمترين مشخصه سيستم WLL گذشته از بکارگيري فناوري هاي بي سيم ، ثابت بودن نسبي نقاط انتهايي مي باشد که آن را از سيستم هاي تلفن همراه متمايز مي کند . از طرف ديگر WLL اساسا برای ارائه خدمات با پهناي باند پايين ، مانند خدمات تلفني و انتقال داده با نرخ کم (64kbps ) طرح گرديده است ، اگرچه انواع جديدتري که متکي بر فناوري هايي هم چون MMDS و LMDS مي باشند، امکان ارائه خدمات باند پهن (BroadBand ) با نرخ انتقال Mbps 2  و بالاتر را فراهم نموده اند. 
سيستم WLL به عنوان مناسبترين گزينه براي افزايش سريف نفوذ تلفن (و به تبع آن استفاده از اينترنت) در کشورهاي در حال توسعه ، شناخته شده است ، نگاهي به تجربه موفق کشورهايي همچون چين ، هند و روسيه ، به خوبي تناسب اين سيستم را با کشورهاي گسترده (به لحاظ جغرافيايي ) و يا ميانگين درآمد پايين نشان مي دهد ، از طرف ديگر فضاي رقابتي حاصل از فرآيند خصوصي سازي و آزاد سازي خدمات مخابراتي ، باعث ايجاد تمايل درگردانندگان شبکه هاي تلفني به WLL به عنوان يک سيستم با امکان پياده سازي سريع ، گرديده است.
کشور هند بين ماههاي مارس 2003 و مارس 2004  ، رشد 22 ميليوني در تعداد کاربران تلفني را تجربه نموده که عمدتا حاصل به کارگيري فناوري WLL مي باشد. به ياري اين سيستم ، متقاضيان در اين کشور مي توانند با پرداخت 25 دلار صاحب يک خط تلفن گردند.

ساختار سيستم WLL
اين سيستم مبنتي بر يک استگاه مرکزي (Base Station) است که تعداد مشترک را در شعاع خاصي تحت پوشش قرار مي دهد. حداکثر فاصله ، به نوع فناوري و طيف فرکانسي به کار گرفته شده ، بستگي دارد و مي تواند از چند صد متر تا چند ده کيلومتر باشد. ايستگاه مرکزي از طريق رابط هايي (به صورت سيمي و يا بي سيم) به نزديک ترين مرکز تلفن ، متصل مي گردد. 
ايستگاه مرکزي از طريق يک مجموعه آنتن که بر روي برج مخابراتي قرار دارند با مشترکين ارتباط برقرار مي کند. مشترکين نيز داراي سيستم راديويي خود موسوم به واحد مشترک (Subscriber Unit ) مي باشند که با توجه به فاصله مي تواند يک آنتن روي بام منزل و يا يک آنتن روي گوشي تلفن داشته باشد. ارتباط دستگاه مرکزي و مشترک معمولا بايد از نوع Los (داراي ديد مستقيم) باشد. يعني دو آنتن روي يک خط قرار داشته باشند و حتي المقدور مانعي ما بين آنها قرار نگيرد.
فناوري هاي WLL در پياده سازي های سيستم WLL ، طيف متنوعي از فناوري هاي بي سيم مورد استفاده قرار گرفته اند ، که در يک نگاه کلي مي توان آنها را در سه گروه فناوري هاي سلولي آنالوگ و ديجيتال ، نسل جديد تلفن هاي بي سيم خانگي و فناوري هاي خاص دسته بندي نمود.

الف – فناوري هاي سلولي (Cellular ) : 
در حال حاضر کاربرد گسترده شبکه هاي تلفن همراه ، که مبتني بر فناوري هاي سلولي مي باشند به کاهش بسيار زياد هزينه تجهيزات آن ها منجر گرديده است. اين فناوري ها در هر دو شکل آنالوگ و ديجيتال با حذف قابليت اماکن تحرک نقاط انتهاي ، گزينه مناسبي براي پياده سازي سيستم WLL مي باشند و با توجه به موفقيت آن ها در بازار تلفن همراه ، انتظار مي رود سهم بزرگي از بازار WLL نيز بر پايه اين استانداردها شکل گيرد.
البته سيستم هاي سلولي آنالوگ همچون AMPS وTACS  در حال حاضر سير نزولي خود را طي مي کنند و به سرعت در حال جايگزيني با انواع به مراتب بهتر ديجيتالي مي باشند که مهمترين استانداردهاي  آن عبارتند از GSM  ، TDMA و CDMA در مورد سيستم ، با وجود سهم بزرگتر استاندارد  GSM در شبکه هاي تلفن همراه، به دليل سرباره هاي کمتر و ظرفيت بيشتر تمايل بيشتري به استفاده از CDMA وجود دارد.
ب- فناوري هاي تلفن بي سيم (Cordless ) : امروزه در بسياري از خانه ها از تلفن هاي بي سيمي استفاده مي گردد که معمولا فاصله چند ده متري بين گوشي و دستگاه مرکزيشان کار مي کنند. نسل جديدي از اين فناوري ها با افزايش فاصله ، جهت پياده سازي سيستم هاي wll پيشنهاد گرديده است. مهمترين استانداردها در اين گروه عبارتند از DECT ، CT2 وPHS  از آن جايي که ساختار فناوري هاي بي سيم بسيار شبيه انواع سلولي مي باشد ، از اين فناوري ها با عنوان ريز سلولي نيز ياد مي شود.
ج- فناوري هاي خاص (Proprietary ) : طيف وسيعي از فناوري ها را شامل مي شوند که عموما توسط سازندگان بزرگ تجهيزات تلفني پياده سازي مي گردند و معمولا کاربردهاي خاص خودشان را دارند که با شبکه هاي بي سيمي و يا ساير انواع WLL  امکانپذير و يا مقرون به صرفه نمي باشند.

گزينش سيستم WLL
بايد توجه داشت که اساسا انتخاب يک فناوري براي WLL به نوع کاربرد و محل به کارگيري آن بستگي دارد و نمي توان يک يکسان را براي تمام حالات پيشنهاد کرد. گزينش صحيح يک فناوري و استاندارد مربوط به آن براي سيستم WLL وابسته به عواملي است که در راس آنها موارد زير قرار دارند:
چگالي جمعيتي ناحيه هدف
ميزان نفوذ مورد نظر ( تعداد مشترکين به کل جمعيت منطقه )
هزينه تجهيزات (شامل هزينه نصب و نگهداري آنها)
ميزان پيشرفته بودن منطقه و متوسط سطح درآمد ساکنان آن
با توجه به عوامل فوق ، بايد فناوري مناسب براي هر منطقه را به دقت انتخاب کرد. اين امکان وجود دارد که در نقاط گوناگون يک کشور، به نتايج متفاوتي دست يافت. جدول (2) اولويت گزينش فناوري ها را با توجه به محيط هدف نشان مي دهد.
مطالعه ادامه مقاله در فایل WORD DOC   تعداد  119 صفحه ای زیر . لطفا پس از دانلود مقاله ، یک فاتحه رفتگان مرا میهمان نمایید . . . 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر