برنامه نویسی پیشرفته

مفاهیم برنامه نویسی پیشرفته

توسط admin | گروه برنامه نویسی | 1399/02/22

نظرات 0

 در این مطلب، که آغاز سری مطالب مرتبط با پایگاه های داده و نحوه برقراری ارتباط با آنها است، در ابتدا به معرفی مختصری از پایگاه داده پرداخته می شود و سپس مقدمات کار با پایگاه داده آموزش داده شده است. از آنجائیکه برقرای ارتباط با پایگاه داده نیازمند داشتن دانشی از زبان SQL است، از اینرو در این سری مطالب، ابتدا به بیان دستورات بنیادی SQL پرداخته شده و سپس نحوه استفاده از آنها بیان شده است. برای سادگی کار و جلوگیری از پیچیده شدن مطالب در ابتدا کار، در مطالب نخستین از پایگاه داده MS Access استفاده شده است که در بسته نرم افزاری MS Office قرار دارد. پس از بررسی مقدمات و آموختن نحوه برقراری ارتباط با یک پایگاه داده، به سراغ مطالب پیشرفته خواهیم رفت و با بسط مطالب و عمیق شدن در زبان SQL، نحوه کار با MS SQL Server 2000 را نیز فرا خواهیم گرفت. در دروس ابتدایی بیشتر سعی شده تا برای یادگیری بهتر و سادگی مطالب، قسمتی از کد نویسی های مربوط به برقراری ارتباط با پایگاه داده را کم کرده و این کار را به Visual Studio IDE محول سازیم اما در ادامه کار، با تمامی قسمتها و کد نویسی کامل آشنا خواهیم شد.

برای شروع کار، به MS Access (ترجیحا نسخه 2003) و Visual Studio .Net (بهتر است از نسخه 2003 استفاده کنید اما تمامی کدها با نسخه 2002 نیز قابل اجرا هستند اما توجه نمایید که در صورت استفاده از Visual Studio .Net 2005 و یا Visual C# Express Edition برای اجرای برخی کدها دچار مشکل خواهید شد.)
 
برنامه نویسی پایگاه داده SQL Server اصفهان
 
مقدمه 
 پایگاه داده یا همان Database، مجموعه ای سازمان داده شده از اطلاعات است که به شکل جداول ذخیره می شوند. برای سازمان دهی این اطلاعات روشهای متفاوتی وجود دارد که هدف تمامی آنها فراهم کردن روشهایی مناسب برای سهولت در برقراری ارتباط با پایگاههای داده و استفاده از اطلاعات موجود در آنها است. سیستم مدیریت پایگاه داده (DBMS) ، مکانیزمی را جهت ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات در پایگاه داده فراهم می نماید. در حقیقت DBMS باعث می شود تا برنامه نویس بدون نگرانی درباره چگونگی ذخیره سازی داداه ها در پایگاه داده و ساختار آنها، به اطلاعات دسترسی پیدا کند و بتواند داده های جدید را در آن ذخیره نماید. 
 امروزه اکثر پایگاه داده های محبوب از نوع رابطه ای (Relational) هستند. همانند پایگاه داده های عادی، در پایگاه داده های رابطه ای نیز دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در جداول از طریق زبان پرس و جوی ساخت یافته یا همان SQL میسر میگردد که زبانی استاندارد است و توسط اکثر نرم افزارهای مرتبط با پایگاه داده مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله سیستمهای پایگاه داده رابطه ای می توان به MS SQL Server، Oracle™، Sybase™، DB2™، Informix™ و MySQL™ اشاره کرد. 
 زبانهای برنامه نویسی از طریق یک Interface ( یا همان نرم افزاری که ارتباط بین DBMS و یک برنامه را فراهم می کند) به پایگاه داده متصل شده و با آنها به تعامل میپردازند. در C# برقراری ارتباط با پایگاه داده از طریق ADO.Net انجام میشود. ADO.Net در حقیقت رابط بین نرم افزار و پایگاه داده است و امکانات ویژه ای را جهت دسترسی به اطلاعات موجود در آن در اختیار برنامه نویس قرار می دهد.
مدل پایگاه داده رابطه ای (Relational Database Model)
مدل پایگاه داده رابطه ای، نمایش منطقی ای از داده هاست که رابطه موجود بین داده ها را، بدون درگیر شدن با ساختار فیزیکی آنها، نشان میدهد. پایگاه داده رابطه ای از جداول تشکیل میشود. هر جدول خود از  سطرها یا  رکوردها (record/row)  و ستونها یا  فیلدها (columns/fields) تشکیل میشود. در شکل 1، جدول نمونه ای به نمایش گذاشته شده است که نام آن Employee است و هدف آن نمایش دادن اطلاعات پرسنلی کارمندان یک اداره است. این جدول از 6 رکورد تشکیل شده و فیلد number متعلق به هر رکورد در آن Primary Key است که جهت ارجاع به داده ها در جدول مورد استفاده قرار می گیرد. Primary Key فیلد یا فیلدهایی در جدول است (هستند) که شامل داده هایی یکتا باشند، بدین معنا که هیچ رکورد دیگری مقداری مشابه با آن ندارد. با استفاده از مفهوم Primary Key، این تضمین وجود دارد که هر رکورد حداقل با یک مقدار یکتا قابل شناسایی است. یک مثال خوب برای فیلد Primary Key، فیلدی است که حاوی کد ملی افراد باشد، چراکه در یک جامعه به ازای هر شخص یک کد ملی یا یک شماره منحصر بفرد وجود دارد و هیچ دو شماره ملی مشابهی یافت نمی شود. در جدول نمونه ما، فیلد Primary Key حاوی شماره پرسنلی کارمندان است. همانطور که مشاهده می شود اطلاعات جدول بر اساس فیلد number مرتب شده است. در اینجا، اطلاعات بصورت صعودی مرتب شده اند. ( حالت دیگر مرتب شدن حالت نزولی است.)
هر ستون از جدول، فیلدی متفاوت را نشان میدهد. معمولا رکوردها در حدول منحصر بفرد هستند (بوسیله Primary Key) اما مقادیر فیلدهای مختلف می تواند مشابه با یکدیگر باشد. برای مثال، 3 رکورد مختلف در فیلد Department از جدول Employee حاوی مقدار 413 هستند.
 
 
 
 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر