بررسی کاربردهای داده کاوی در تجارت الکترونیک

داده کاوی در تجارت الکترونیک بخش اول

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1393/09/29

نظرات 2

 چکیده

داده کاوی در تجارت الکترونیک شامل بهره گيري از ابزارهاي آناليز داده هاي پيچيده براي كشف الگوهاي موجود و روابط ناشناخته‌ي ميان داده ها در حجمي وسيع از اطلاعات و استفاده از نتایج جهت بهبود روند تجارت مي باشد. اين ابزارها شامل مدلهاي آماري ، الگوريتمهاي رياضي و متد هاي يادگيري ماشين (الگوريتمهايي كه بازدهي خود را بصورت خودكار از طريق تجربه افزايش مي دهند، مانند شبكه هاي عصبي و درختهاي تصميم گيري) مي باشد. 
نتيجتاً داده کاوی علاوه بر جمع آوري و مديريت داده‌ها، در بر گيرنده ي آناليز و پيش بيني هايي نيز مي باشد. داده کاوی مي تواند بر روي داده هاي ارئه شده در فرمهاي عددي، متني و يا چند رسانه اي اعمال شود و کشف پولشویی و فساد مالی و  بدست آوردن نتایج راهبردی جهت تصمیم گیری های آینده  از مهمترین  کاربردهای آن می باشد.
 
داده کاوی Data Mining

مقدمه
امروزه با گسترش استفاده از سيستم هاي پايگاهي و حجم بالاي داده ها ي ذخيره شده در تجارت الکترونیک ، در اين سيستم ها ، نياز به ابزاري است تا بتوان داده هاي ذخيره شده پردازش کرد و اطلاعات حاصل از اين پردازش را در اختيار کاربران قرار داد. البته در سیستمهای نرم افزاری مورداستفاده در شرکتها در بخشهای ببازاریابی و فروش که قابلیت گزارشگیریهای کاملا پویا را دارند می توان با استفاده ار پرسش هاي ساده در SQL و ابزارهاي گوناگون گزارش گيري معمولي ، اطلاعاتي را در اختيار کاربران قرار داد تا بتوانند به نتيجه گيري در مورد داده ها و روابط منطقي ميان آنها بپردازند.
وقتي که حجم داده ها بالا باشد ، کاربران هر چند زبر دست و با تجربه باشند نمي توانند الگوهاي مفيد را در ميان حجم انبوه داده ها تشخيص دهند و يا اگر قادر به اين کار هم با شند ، هزينه عمليات از نظر نيروي انساني و مادي بسيار بالا است. 
از سوي ديگر کاربران در تجارتهای خود معمولا فرضيه اي را مطرح مي کنند و سپس بر اساس گزارشات مشاهده شده به اثبات يا رد فرضيه مي پردازند ، در حالي که امروزه که تجارت شکل تازه تری با عنوان تجارت الکترونیکی گرفته نياز به روشهايي است که اصطلاحا به کشف دانش بپردازند يعني با کمترين دخالت کاربر و به صورت خودکار الگوها و رابطه هاي منطقي را بيان نمايند.
داده کاوي يکي از مهمترين اين روشها است که به وسيله آن الگوهاي مفيد در داده ها با حداقل دخالت کاربران شناخته مي شوند و اطلاعاتي را در اختيار کاربران و تحليل گران قرار مي دهند تا براساس آنها تصميمات مهم و حياتي در سازمانها اتخاذ شوند.
تجارت الكترونیك از ثمره های فناوری‌های مدرن و توسعه ارتباطات است. دانش بشری به سویی پیش می رود كه دسترسی ها آسانتر از گذشته باشد. آنچه كه تجارت الكترونیك به دنبال آن است كم ‌كردن حجم و گستره زنجیره‌های تأمین است. زنجیره تأمین مسیری است كه مصرف‌كننده را به تولیدكننده یا تولیدكننده را به تولیدكنندگان دیگر متصل می‌كند و محصول برای رسیدن به دست مصرف‌كننده نهایی باید آن را بپیماید. 
بایك تحقیق ساده می توان ادعا كرد به تعداد پژوهشگرانی كه روی تجارت الكترونیك تحقیق نموده اند تعاریف متفاوتی یافت می گردد ، اما یكی از ساده ترین تعاریف عبارتست از : انجام امور تجارت به¬وسیله ابزارهای الکترونیک. سازمان توسعه و همكاریهای اقتصادی ( OECD )، تجارت الكترونیك را چنین تعریف كرده است: « انجام تجارت كالاها و خدمات از طریق تار جهان گستر( WWW )،‌ چه آن دسته از كالاها و خدماتی كه قابلیت ارایه و تحویل از طریق تار جهان گستر( WWW ) را دارند و خواه آنهایی كه این قابلیت در آنها وجود ندارند». 
یكی از مفید ترین توصیفات در این زمینه كه با تجارت ارتباط تنگاتنگ دارد عبارتست از: تجارت كـــــردن از طریق ابزارهای فناوری ارتباطی جدید است كه تمام جنبه‌های تجارت را شامل ایجاد بازار تجاری، سفارش دهی، مدیریت زنجیرهٔ عرضه و معاملات پولی را در بر می‌گیرد. ( Gunasekaran , etal , ۲۰۰۲ ) 
دو صاحبنظر در این زمینه به نامهای كرامر و ژو ( Zhu ,Kraemer ) مدلی را جهت ارزیابی توانمندیهای تجارت الكترونیك بر عملكرد شركتها ارایه نموده اند. این دو نویسنده استدلال می‌كنند كه به كارگیری تجارت الكترونیك، جریان اطلاعات را بهبود بخشیده و ناكارآمدی و هزینه معاملات را كاهش می دهد. 
البته برای گسترش و پذیرش تجارت الكترونیك لازم است كه پیش نیازهای این تكنولوژی از جمله زیرساختار مخابراتی( EDI )،كاتالوگهای شبكه ای ، مسایل قانونی و ایمنی پیام رسانی مهیا شود و بدون وجود زیر ساختهای مناسب در فناوری اطلاعات نمی‌توان عملكردیك شركت را بهبود بخشد. این زیر ساختها كمك می‌كند كه شركت كاربردهای خلاقانه تجارت الكترونیك را سریعتر از رقبا به‌كار بندد و مؤثرتر عمل نماید. 
هدف اصلی تجارت دستیابی به سود بیشتر است. در این میان، نقش بانك ها و موسسات اقتصادی در نقل وانتقال پول بسیار حیاتی است. 
هنگامی كه در سال ۱۹۹۴ اینترنت قابلیت های تجاری خود را علاوه بر جنبه های علمی و تحقیقاتی به نمایش گذاشت، بانك ها در كشورهای پیشرفته اولین نهادهایی بودند كه به صورت اساسی از این قابلیت سود جستند. نتیجه نیز همان بانكداری الكترونیك امروزی است. امروزه روشن است كه اینترنت بستر بسیار مناسبی برای انواع فعالیت های بانكداری و اقتصادی بشمار می رود. 
رشد روزافزون تجارت الكترونیك مرهون اینترنت است البته تجارت الكترونیك فقط در شاخصه ها یا كشورهای خاصی جا افتاده و استفاده می شود.تجارت الكترونیك، به نوعی، تجارت بدون كاغذ است. یعنی گستره ای از نرم افزارها وسیستم ها كه خدماتی مانند جستجوی اطلاعات، مدیریت تبادلات، بررسی وضعیت اعتبار، اعطای اعتبار، پرداخت به صورت ONLINE ، گزارش گیری و مدیریت حساب ها را در اینترنت به عهده می گیرند. 
از موسسات دیگری كه خود را با روند رو به رشد اینترنت هماهنگ نمود بورس های اوراق بهادار می باشند كه موفق شدند در مدت زمان كوتاهی، با توجه به برتری های اینترنت در مقایسه با روش های قدیمی، به دلیل سرعت و دقت بالا، به موفقیت های بی نظیری دست یابند. 
تجارت الكترونیك به صورت فروشنده با فروشنده، فروشنده و مصرف كننده، مصرف كننده با مصرف كننده، مصرف كننده با فروشنده، فروشنده با اداره و مصرف كننده با اداره دسته بندی می گردد.كه هركدام جای بحث دارند برخی از موارد كاربرد عام ندارند. 
تجارت الكترونیك هنوز در ایران شكل كلی نگرفته زیرا زیرساخت‌های لازم برای آن به وجود نیامده است؛ این امر موجب بروز معضلات فراوانی در عرصه تجارت ایران شده است. یكی از بزرگترین موانع مخارج زیاد فروش در شبكه اینترنت است. زیرا مشاهده می گردد شركت های بزرگ دنیا باسرمایه های كلان و پرسنل كافی، پایگاه های تخصصی را برای مواردی چون صادرات و فروش تجاری ایجاد كرده اند. 
در دنیای بشدت رقابتی امروز، اطلاعات بعنوان یکی از فاکتورهای تولیدی مهم پدیدار شده است. 
در نتیجه تلاش برای استخراج اطلاعات از داده ها توجه بسیاری از افراد دخیل در صنعت اطلاعات و حوزه های وابسته را به خود جلب نموده است. حجم بالای داده های دائما در حال رشد در همه حوزه ها و نیز تنوع آنها به شکل داده متنی، اعداد، گرافیکها، نقشه ها، عکسها،  تصاویر ماهواره ای و عکسهای گرفته شده با اشعه ایکس نمایانگر پیچیدگی کار تبدیل داده ها به اطلاعات است. علاوه بر این، تفاوت وسیع در فرآیندهای تولید داده مثل روش آنالوگ مبتنی بر کاغذ و روش دیجیتالی مبتنی بر کامپیوتر، مزید بر علت شده است. استراتژیها و فنون متعددی برای گردآوری، ذخیره، سازماندهی و مدیریت کارآمد داده های موجود و رسیدن به نتایج معنی دار بکار گرفته شده اند. بعلاوه، عملکرد مناسب ابرداده که داده ای درباره داده است در عمل عالی بنظر میرسد.
هر چند برخی شركت های ایرانی چنین الگوبرداریهایی نموده اند، اما از آنجایی كه هنوز هیچ متولی و مركزیتی برای این پدیده وجود ندارد،این سازمان ها به صورت خود محور اقداماتی را انجام می دهند. در ایران آمار دقیقی از كاربران اینترنت و استفاده كنندگان از كامپیوتر شخصی در دست نیست. بنابراین تجارت الكترونیك، در مرحله ابتدایی است و نیاز به مراقبت و حمایت زیادی از طرف دولت دارد. بنا به دو دیدگاه داخلی و خارجی می توان منابع توسعه تجارت الكترونیك را در كشور بررسی نمود. 
از منظر داخلی انحصار طلبی اقتصادی سبب شده ایجاد و توسعه تجارت الكترونیكی از اولویت خارج گردد، اما باید توجه كرد كه ایمن‌ترین و بهترین راه برای توسعه تجارت الكترونیك، استفاده و گسترش آن با كمك صنایع و شركت‌های داخلی است. البته قابل ذكراست تحقق تجارت الكترونیك بدون ایجاد زیر ساختها امكان‌پذیر نیست . 
بررسی موانع توسعه تجارت الكترونیك در داخل نشان می دهد با وجود آنكه از دهه هشتاد، كارت‌های اعتباری هوشمند در بسیاری از كشورها به صورت یكپارچه مورد استفاده قرار گرفته اند، اما تا به امروز، در كشور ما گامی اساسی در این زمینه برداشته نشده است. كارت‌های اعتباری در یك نظام پیوسته مالی قرار نگرفته اند. 
هیچ یك از این كارت‌ها قابلیت كار با اینترنت و شبكه‌های داخلی را به طور كامل ندارد . بعلاوه مؤسسه یا مؤسساتی وجود ندارند كه با استفاده از سیستم حساب‌های الكترونیك مالی داخلی، به ایجاد سیستم‌هایی كارآمد برای فروش online و تحویل كالا و دریافت پول در محل بپردازند. دلیل این امر آن است كه ایجاد چنین سیستمی، بدون یك سیستم مالی یكپارچه اصولاً غیرممكن است. البته فروشگاه‌های الكترونیكی پدید آمده‌اند كه دایره پوشش آنها از لحاظ جغرافیایی و همچنین تنوع كالا بسیار محدود است . 
از سوی دیگر شبكه پست و سیستم حمل و نقل كشور باید همكاری لازم را در زمینه حمل و نقل مرسولات به نحو احسن انجام دهد. 
مشكلات زیرساختی فراوانی در شبكه مخابرات وجود دارد كه باعث ‌شده است دسترسی آسان به اینترنت برای عموم مردم امكان‌پذیر نباشد. در عین حال كه شبكه جامع ملی وجود ندارد. 
اما از دیدگاه خارجی این ابزار ذاتاً نمی‌تواند مضر تلقی شود؛ اما عواملی جنبی وجود دارد كه ممكن است پس از پیاده‌سازی تجارت الكترونیك در ایران،‌ سبب پایین آمدن تولید سرانه ملی شود و یا برخی از صنایع داخلی را تهدید كند. در صورت ضعف داخلی در این زمینه مصرف‌كنندگان داخلی در مواجهه با سیستم‌های ایمن‌تر و آسان‌تر خارجی، به سمت آنها گرایش پیدا می‌كنند. بدین ترتیب، سهم عمده بازار داخلی را شركت‌‌های خارجی در دست می‌گیرند و محصولات داخلی حتی توان مطرح شدن در بازار داخلی را نیز از دست می‌دهند. 
از طرف دیگر، شركت‌‌های داخلی به علت ضعف در بهره‌گیری مناسب از این ابزار، قادر نخواهند بود تا به بازارهای جهانی نفوذ كنند و به رقابت با رقبای خارجی بپردازند . به علت نبود نظام بانكداری پیشرفته الكترونیك در كشور، پول و سرمایه‌های داخلی به سمت سیستم‌های معتبر خارجی منحرف می شوند و بانك‌های داخلی از جذب سهم عمده‌ای از سرمایه‌های داخلی بی‌بهره می‌مانند؛ بدین ترتیب، خروج ارز را خواهیم داشت. 
بهبود و تسریع توسعه تجارت الكترونیك نیازمند عزمی ملی است كه بخش عمده‌ای از آن بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانك مركزی و شورای اقتصاد است. مواردی چون گسترش و توانمند كردن زیرساخت‌های شبكه اینترنت سامان‌دهی بهینه سیستم پست مرسولات، موسسات فروش اینترنتی را بیش از پیش یاری كند. یكپارچه كردن سیستم كارت‌های هوشمند و ایجاد قابلیت استفاده از حساب‌های الكترونیك در محیط اینترنت، گامی موثر در تحقق پول الكترونیك در سطح كشور بردارد.
سابقه داده کاوي
داده کاوي و کشف دانش در پايگاه داده ها از جمله موضوع هايي هستند که همزمان با ايجاد و استفاده از پايگاه داده ها در اوايل دهه 80 براي جستجوي دانش در داده ها شکل گرفت. شاید بتوان لوول (1983) را اولين شخصي دانست که گزارشي در مورد داده کاوي تحت عنوان « شبيه سازي فعاليت داده کاوي » ارائه نمود. 
همزمان با او پژوهشگران و متخصصان  علوم رايانه، آمار، هوش مصنوعي، يادگيري ماشين و . . . نيز به پژوهش در اين زمينه و زمينه هاي مرتبط با آن پرداخته اند. پژوهش جدي روي موضوع داده کاوي از اوايل دهه 90 شروع شد. پژوهش ها و مطالعه هاي زيادي در اين زمينه صورت گرفته، همچنين سمينارها، دوره هاي آموزشي و کنفرانس هايي نيز  برگزار شده است. نتايج پايه هاي نظري داده کاوي در تعدادي از مقاله هاي پژوهشي آورده شده است. مثلاً سال 1991 پياتتسکي و شاپيرو   « استقلال آماري قاعده ها در داده کاوي» را بررسي نموده اند. سال 1995 هافمن و نش استفاده از داده کاوي و داده انبار  توسط بانک هاي آمريکا را بررسي نموده و بيان کردند که چگونه اين سيستم ها براي بانک هاي آمريکا قدرت رقابت بيشتري ايجاد مي کنند. چت فيلد مشکلات ايجاد شده توسط داده کاوي را بررسي نمود و همچنين مقاله اي تحت عنوان            « مدل هاي خطي غير دقيق داده کاوي و استنباط آماري » ارايه نمود. هندري نيز ديدگاه اقتصاد سنجي روي داده کاوي را تهيه کرد. در اين سال انجمن داده کاوي همزمان با اولين کنفرانس بين المللي «کشف دانش و داده کاوي» شروع به کار کرد. اين کنفرانس توسعه يافته چهار دوره آموزشي بين المللي در پايگاه هاي داده درسال 1989 تا 1994 بود. انجمن مذكور، يک سازمان علمي به نام  ACM- SIGKDD را ايجاد نمود. 
سال 1996 ايميلنسکي  و منيلا  ديدگاهي از داده کاوي به عنوان    «پرس و جو کننده از پايگاه هاي استنتاجي » را پيشنهاد کردند. فاياد، پياتتسکي – شاپيرو، اودوراُسامي پيشرفت هاي کشف دانش و داده کاوي را عنوان کردند. در سال 1997 منيلا خلاصه اي از مطالعه روي اساس داده کاوي ارايه نمود. باربارا و همکاران نيز ديدگاه کاهش داده ها روي داده کاوي را در گزارش کاهش داده هاي نيوجرسي ارايه نمودند. همچنين مي توان براي كاربرد  داده کاوي در مديريت مالي مي توان، تحليل داده هاي مالي و مدل سازي مالي بنينگاه و چاچ کز و هيگينز   را ملاحظه کرد فريدمن نيز مقاله اي در ارتباط با مفهوم آمار و داده کاوي ارايه نمود. سال 1998 هند   مقاله اي تحت عنوان « داده کاوي : آمار يا بيشتر؟ » ارائه نمود. 
کلينبرگ  پائوديميتريو و راغان   ديدگاه اقتصاد سنجي روي داده کاوي و عملکرد داده کاوي به عنوان يک مسئله بهينه را ارايه نمودند. در اين سال نيز کنفرانس هاي ناحيه اي و بين المللي در مورد داده کاوي برگزار شد که از جمله مي توان به کنفرانس آسيا و اقيانوسيه درباره کشف دانش و داده کاوي اشاره کرد. سال 2000 هند و همکاران و اسميت بحث هاي مقايسه اي بين آمار و داده کاوي را ارايه کردند. سري و استاوا، کولي، رش پاند و تن استفاده از وب در کاوش داده ها و کاربردهاي آن را ارايه کردند. سال 2002 کلاديو کانورسانو و همکاران « مدل آميخته چندگانه جمع پذير تعميم يافته » براي داده کاوي را بررسي نمودند. پائلو و گيانلوکاپاسرون، « داده کاوي ساختارهاي پيوند براي مدل رفتار مصرف کننده » را ارايه نمودند. 
 

 

2 نظر

ارسال شده توسط shaghayegh
1395/04/06

پروژه

ارسال شده توسط بهار
1394/09/18

عالی بووووووود

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر