اینترنت و بازاریابی اینترنتی

اینترنت و بازاریابی اینترنتی

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1394/03/27

نظرات 0

 بازاريابي : شركتها اغلب توانايي متفاوتي در بازاريابي دارند.با فشردن يك دكمه و يك كليك خريدار به راحتي مي تواند سايت هاي مختلف را با يكديگر  مقايسه كرده و به همين ترتيب محصولات,قيمت ها و سرويس هاي خدماتي رقيبان را ارزيابي كند.

خطرات و تهديدهاي عمومي شبكه اينترنت : 
1. كپي برداري غير مجاز و يا سرقت اطلاعات 
2. ايجاد تغيير و دست كاري در اطلاعات 
3. انتشار اطلاعات 
4. تغيير در ساختار ظاهري سايت 
5. تخريب بانك هاي اطلاعاتي.
6. ارسال و انتشار ويروس و.....
مدل هاي پرداخت الكترونيك :
- كارت اعتباري 
- چك الكترونيكي 
- پول الكترونيكي 
- ريز پرداختها
ايران و تجارت الكترونيك :
در كشور ايران هنوز استفاده از اينترنت آنچنان كه با يد متداول نشده است و عمومي ترين استفاده از آن بيشتر در دانشگاهها براي امور تحقيقاتي ووو در بخشي از جامعه ( عموما جوانان ) بيشتر به منظور سرگرمي و ابزاري براي گذراندن وقت در آمده است .
تاثير اينترنت بر آميخته بازاريابي :
كشورهايي كه بخواهند در دنياي امروز مزيت رقابتي خود را حفظ كنند ديگر نمي توانند تجارت اينترنتي را ناديده بگيرند .كشورهاي مختلف در سراسر جهان در حال حركت به سمت تجارت الكترونيك مثل اينترنت براي انجام فعاليتهاي تجاري هستند تا از مزاياي بيشمار آن بهره برداري كنند . 
اينترنت به عنوان فناوري عمده تسهيل كننده تجارت الكترونيك , اصول پايه تجارت را دچار تغيير و تحول كرده است . يكي از فعاليتهاي تجاري اصلي كه به شدت تحت تلثير قرار گرفته بازاريابي است. به طور سنتي شركت ها براي تدوين استراتژي هاي بازاريابي ابتدا بازار هدف خود را شناايي كرده و سپس آميخته با زاريابي را طراحي مي كنند .

تجارت الکترونیکی
آميخته بازاريابي در بر گيرنده همه كارهايي است كه شركت مي تواند انجام دهد تا بر ميزان تقاضا براي محصولاتش اثر بگذارد. اين كارها را مي توان در چهار متغيير شناخته شده به عنوان جهار p طبقه بندي كرد : 
1- محصول product ) ) : تركيبي از كالاها وخدماتي كه شركت به بازار هدف خود عرضه مي دارد.
2- قيمت price ) ) : مقدار پولي است كه بايد مشتري براي يك محصول بپردازد.
3- ترفيع و ترويج promotion) ) :شامل فعاليتهايي است كه محصول را در دسترس متقاضيان قرار مي دهد.
    4- توزيع (مكان)  : فعاليتهايي است كه ارزش محصولات را بيان مي كند و مشتريان را به خريد آنها تشويق مي كند.
تركيب عناصر بازاريابي يكي از مراحل مهم در تدوين استراتژي بازاريابي واز وظايف  اصلي بازاريابان است.با ورود فناوري ارتباطاتي و انجام فعاليتهاي تجاري به صورت الكترونيك و در محيط كجازي چگونگي طراحي آميخته بازاريابي نيز كم وبيش دچار تغيير گرديد, به طوري كه عناصر  آميخته بازاريابي به صورت بنيادين تغيير و تحول يافته و اين دگرگوني همچنان ادامه دارد.
الف ) محصول را مي توان بدين گونه تعريف كرد :
هر چيزي كه جهت جلب توجه , كاربرد بتواند نياز يا خواسته اي را ارضا كند محصول ناميده مي شود. اينترنت بستري را براي نوآوري در توليد محصول به وجود آورده است , زيرا شركتها  مي توانند مستقيما به مشتريان دسترسي پيدا كرده و از اطلاعات بدست آمده براي توسعه محصولات جديد استفاده كنند. 
(( ريپورت واسويوكلا – 1994 )) معتقدند كه در عصر اينترنت اهميت اطلاعات محصول از خود محصول بيشتر شده و در اصل مبادلات بر اساس اطلاعات محصول صورت مي گيرد. نمونه آن بوجود امدن شركت هاي ارائه دهنده خدمات جستجوي اطلاعات است. پايگاه هاي اينترنتي مثل :ياهو كه به درگاه portal ) ) معروف هستند مشتريان را جهت جستجوي اطلاعات مورد نظر ياري مي رسانند.
كالاهايي مانند نرم افزار رايانه اي , كتاب ,طراحي گرافيكي , فيلم  و موسيقي از جمله مواردي است كه به طور عمده تحت تاثير قرار گرفته اند. چرا كه اين دسته از محصولات را مي توان به صورت ديجيتالي نگهداري كرده كه به راحتي از طريق اينترنت منتقل ساخت, بدون اينكه نياز به جابه جايي باشد.
يكي از مزاياي عمده بازار هاي الكترونيك ايجاد ارزش از طريق تنوع بخشيدن به محصولات وتوليد محصول در نگارش هاي مختلف است . مثلا مي توتن تنها يك صفحه از مقاله اي كه در يك مجله چاپ شده را خريد بدون انكه نياز به خريد كل مجله باشد . البته بايد توجه داشت كه همه محصولات را نمي توان در اينترنت فروخت ,مخصوصا انهايي كه نياز به تماس رو در رو با فروشنده دارند.
ب ) قيمت : قيمت تنها عنصريست كه درآمد ايجاد مي كند و همانطور كه كاتلر (1991 ) مي گويد ساير عناصر نماينگر هزينه هستند. اينترنت موجب افزايش رقابت بر سر كاهش قيمت ها و در نتيجه شكل گيري قيمت ها ي يكسان مي شود. همچنين توانايي در مقايسه قيمت هاي مختلف در اينترنت رقابت در كاهش قيمت را افزايش مي دهد و طبق تئوري هاي اقتصادي قيمت كالاها يا خدمات به هزينه نهايي آنها نزديك مي شود. 
ريپورت واسويوكلا معتقدندد توانايي فناوري براي خدمات با هزينه كمتر,تعيين قيمت مناسب را مشكل تر ساخته است (مثلا استفاده از پست الكترونيك براي جوابگويي به سئوالات مشتريان به جاي استفاده از كارمندان .)لذا به كارگيري مدلهاي قيمت گذاري جديد در اينترنت الزامي است . 
حذف بعضي از واسطه ها نقش موثري در كاهش قيمت تمام شده محصولات در اينترنت دارند .( مثلا : شركت سيسكو  توانسته با انتقال 40 درصدد فعاليتهاي تجاري به اينترنت هزينه هاي عملياتي سالانه خود را تا 270 ميليون دلار كاهش دهد .) هر چه محصول ارائه شده ترجيحات مشتري را بيشتر برلاورد سازد خريدار راضي تر بوده و فروشنده مي تواند قيمت بالاتري از مشتري مطالبه كند .

ج ) توزيع ( مكان ) : براي اكثر شركتها مكان يعني كانالهاي توزيع عبارتند از سازمان ها و اشخاصي كه در فرايند انتقال محصول يا خدمت از توليد كننده به مصرف كننده دخيل هستند .از تاثيرات عمده اينترنت بر عنصر مكان, افزايش اندازه بزرگي آن است . دسترسي جهاني كه يكي از خصوصيات
منحصر به فرد اينترنت است موجب خلق يك بازار مصرف بزرگ براي محصولات شركت ها شده است . 
اينترنت سازمانها را قادر مي سازد تا بعضي از  اعضاي زنجيره ارزش را حذف كنند . توليد كنندگان با استفاده از امكان تماس مستقيم با مشتريان از طريق اينترنت توانسته اند واسطه ها و خرده فروشان را از ميان بردارند . براي مثال : شركت (del  ) محصولات خود را از طريق  پايگاه اينترنتي خود به فروش مي رساند . اين پديده كه حاصل تجارت الكترونيك است را واسطه زدايي يعني حذف سا ختارها يي نظير عمده فروشان و خرده فروشان  وفروش مستقيم به مشتريان مي نامند .به جز اين واسطه نوع ديگر واسطه به نام واسطه مجازي در اينترنت وجود دارد كه به شكل ارائه كالا وخدمات اطلاعاتي مبتني است .( مثل پايگاه اينترنتي ياهو )
از ديگر تاثيرات اينترنت بر عنصر مكان , كاهش هزينه هاي توزيع براي محصولات ديجيتالي است كه گاهي حتي به صفر نزديك مي شود . 
با وجود اين مزايا يكي از مشكلات اساسي پيش روي بازار يابان  در اين زمينه , عدم قابليت تماس فيزيكي با محصولات و فروشندگان است كه در مورد بعضي از كالاها يك مشكل عمده به شمار مي رود .
د ) ترفيع (ترويج و گسترش ) :  ترفيع شامل روشهاي متنوعي مي شودد كه سازمانها براي آگاه كردن مشتريان نسبت به مزاياي محصولات خود  و تشويق آنها براي خريد آنها را به كار مي گيرند .
اين روشها در چهار گونه : تبليغات ( مثلا چاپ كاتالوگ ) پيشبرد فروش ( توزيع كوپن تخفيف ) روابط عمومي      ( همانند شركت در نمايشگاها )  و فروش شخصي (مذاكره حضوري با مشتريان )تقسيم بندي مي شود . 
تجارت الکترونیکی و بازاریابی اینترنتی
 
اينترنت يك فناوري ارتباطي است و عنصر ترفيع در آميخته بازار يابي اساسا با فعاليتهاي ارتباطي سر وكار دارد. اينترنت موقعيتهاي بي پاياني براي شركت ها بوجود مي آورد تا محصولات خود را تبليغ كنند .
شر كت ها با استفاده از اطلاعاتي كه در مورد مشتري از اينترنت جمع آوري مي كنند , مي توانندد با تبليغات متناسب با ترجيحات آنها , ارائه كنند .
شركت ها با كمك اينترنت مي توانند برنامه هاي تر فيعي خود را با هزيته بسيار كمتر و به سراسر جهان گسترش دهند . 
اما بايد توجه داشت كه اصول ترفيع در اينترنت با اصول تبليغ در رسانه هاي سنتي نظير تلويزيون و راديو و مجلات متفاوت است . 
مزاياي ترفيع  و تبليغ در اينترنت : 
 پيام تبليغي سخت به دست مشتري مي رسد, مگر آنكه مشتري خود خواهان دريافت پيام باشد. 
 در اختيار وكنترل داشتن بر روي مدت زمان نمايش تبليغ  و پايان آن توسط خود مشتري .
 اتاق هاي گفتگو و انتقاد مشتريان با كاربران و متخصصان شركت راجع به محصول و تجارب .
 رسانه اي ايده آل براي برقرار ي ارتباط صادقانه و ايجاد و حفظ آن با مشتري . 
محدوديت هاي ترفيع و تبليغ در اينترنت :
نگراني ها در مورد حفظ حريم خصوصي و امتناع ورزيدن مشتريان از دادن اطلاعات شخصي خود به شركت ها .
با ارزش بودن اطلاعات شخصي مشتريان براي شركت باعث شده كه مشتريان در ازاي در اختيار قرار دادن اطلاعات شخصي خود در مقابل از شركت خواهان پول يا خدمتي از طرف شركت شوند.
نتيجه گيري : 
توسه سريع فناوري فشار زيادي را بر سازمانها در جهت به كارگيري اين  فناوري وارد آورده است . 
به كارگيري اينترنت يعني جديدترين و مهمترين فناوري دوران ما , يكي از دغدغه هاي اصلي سازمانهاي بزرگ ,كوچك,تجاري و غير تجاري در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه است. پديده بازاريابي اينترنتي نيز در جهت پاسخگويي به اين نگراني ها پديدار گشت . 
بايد در نظر داشت كه تنها زماني استراتژي ها موفق خواهند بود كه بتوانند به درستي تاثيرات ايجاد شده به وسيله اينترنت بر فعاليتهاي بازاريابي را شناسايي كنند . از مهم ترين فعاليتهاي بازاريابي سنتي و اينترنتي ,طراحي آميخته بازار يابي است . 
بنابراين زماني بازاريابي مبتني بر اينترنت همراه با موفقيت خواهد بود كه آميخته بازاريابي اينترنتي مناسبي طراحي گردد. 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر