مودم های کامپیوتری

بررسی مودم بخش اول

فصل اول : بررسی مودم

 مقدمه
اين واقعيت هر كسي در هر كجاي دنيا و در هر ساعت از شبانه روز بتواند به اطلاعات و اندوخته‌هاي بشري دست يابد شايد حدود 50 سال پيش رويايي بيش نبوده است. اما همانطوري كه زمان به جلو مي‌رود علم و فن نيز در حد خود پيشرفت مي‌كند و هر روزه دستگاههاي جديد و شگفت‌انگيزي به بازارهاي جهاني عرضه مي‌شود.
در چند سالة اخير يكي از شگفت‌انگيزترين دستگاههاي اختراع شده توسط مخترعين خارجي ساعت دستگاه كوچكي به نام مودم است كه با بكارگيري اين دستگاه همراه يك كامپيوتر شخصي مي‌توان با دنياي اطراف خود به راحتي ارتباط برقرار كرد.
از مودم (modem) مي‌توان صدها استفاده مختلف به عمل آورد كه ما تعدادي از آنها را بررسي مي‌كنيم. زندگي در دنياي الكترونيكي ارتباطات مودمي بيشتر به باز كردن راه از ميان انبوه هديه‌ها در زير درخت كريسمس شبيه است. هر بار كه بسته يكي از اين هديه‌ها را باز كنيد سرور و شادي شما دو چندان خواهد شد. در اين تحقيق با كارهاي كه مي‌توان بوسيله مودم انجام داد آشنا خواهيد شد و هدف كلي آن عبارت است از شناخت مودم، چگونه كار مي‌كند، انواع مودم و شناخت نحوه اتصال مودم به كامپيوتر و ديگر مطالبي كه خارج از حد فني نخواهد بود.
 
مودم چيست؟
مودم دروازه ارتباطي ما با جهان است. به زبان ساده‌تر، مودم يك وسيله موسوم به سخت‌افزار است كه به كامپيوتر شخصي اضافه مي‌شود و تفاوتي از لحاظ نسبت با ديگر وسائل سخت‌افزاري ندارد. مثلاً چاپگر با فراهم آوردن توان امكان چاپ آثار تهيه شده توسط كامپيوتر و با استفاده از نرم‌افزارهاي كاربردي متنوع مي‌توان كاري كامپيوتر را زياد مي‌كند به همين ترتيب يك مودم متصل به كامپيوتر شخصي هم امكان كارهايي را مي‌دهد كه بدون آن به هيچ وجه ممكن نخواهد بود. دليل اصل به كارگيري مودم فراهم آوردن امكان ارتباط كامپيوتر شخصي با كامپيوترهاي ديگر از طريق خطوط استاندارد تلفن است كه وظيفة اوليه و اصلي هر مودم به حساب مي‌آيد.

مودم چگونه كار مي‌كند؟
مي‌توان مودم را مشابه يك آداپتور AC به DC مانند آنهايي كه در ضبط صوت‌هاي كوچك يا تلفن بي‌سيم به كار مي‌روند دانست. كار اصلي اين آداپتور تبديل جريان متناوب (AC) موجود در پريز استاندارد برق به مقدار و نوع جريان مستقيم (DC) موردنياز براي كاركرد يك وسيله مشخص است. مودم هم بسيار شبيه اين آداپتور است. اما به جاي تغيير و تبديل انرژي الكتريكي سيگنال‌هاي ديجيتالي توليد شده در داخل كامپيوتر شخصي را به اصوات آنالوگي تبديل مي‌كند كه بتوان به سادگي از طريق خطوط استاندارد تلفن انتقال داد.

جادوي مودم
اگر كامپيوترها و خطوط تلفن به يك زبان سخن مي‌گفتند، براي اتصال آنها به يكديگر نيازي به مودم نبود متأسفانه چنين نيست. تقريباً هر كاري كه داخل كامپيوتر شخصي انجام مي‌شود، با استفاده از كليدهاي ديجيتال كه در يكي از دو وضعيت روشن يا خاموش قرار دارند، صورت مي‌پذيرد. از طرف ديگر، تلفن يك وسيله آنالوگ است. بدين معني كه بر اساس اصوات پيوسته عمل مي‌كند (به همين دليل است كه انتقال مكالمات از طريق خط تلفن به راحتي انجام مي‌گيرد). واقعيت تأسف بار اين است كه وسايل ديجيتال و آنالوگ به اين سادگي با همديگر كنار نمي‌آيند. مودم وظيفه‌اي مشابه وظيفه مترجمان سازمان ملل در اجلاس عمومي آن سازمان به عهده دارند. اين وسيله كار ترجمة اطلاعات را در يك نشست تلفني از زباني به زبان ديگر به عهده دارد.
در واقع كلمة مودم از تركيب دو كلمة مودله كردن (modulate) و دمودله كردن (demodulate) كه چگونگي كار آنها را بيان مي‌كند ساخته شده است. در طي يك نشست ارتباطي، مودم دو كار ضروري زير را انجام مي‌دهد:
1- هنگامي كه داريد اطلاعات را ارسال مي‌كنيد، مودم سيگنال‌هاي ديجيتالي دريافتي از كامپيوتر را به سيگنالهاي آنالوگ سازگار با سيستمهاي تلفني آنالوگ امروزي تبديل مي‌كند.
2- هنگامي كه در حال دريافت اطلاعات هستيد، همان مودم اطلاعات آنالوگ دريافتي از خط تلفن را كه از طرف كامپيوتر مخاطب ارسال مي‌گردد، مجدداً به شكل ديجيتالي قابل قبول توسط كامپيوتر برمي‌گرداند. (demodulate)
 
مودم چه امكاناتي فراهم مي‌آورد؟
1- پست (پيام‌رساني) الكترونيكي                          2- كنفرانس همزمان
3- تبادل فايل                                                  4- تحقيق
5- معاملات الكترونيكي                                     6- جمع‌آوري اطلاعات

پست الكترونيكي
در حال حاضر مهمترين كاربرد ارتباطات مودمي عبارت است از پست يا پيغام‌رساني الكترونيكي. تعدد تخمين كساني كه به طور مرتب حداقل براي بعضي از مكاتبات خود از پست الكترونيكي استفاده مي‌كنند، بين 8 تا 15 ميليون نفر است. پست الكترونيكي بسيار شبيه كار شركتهاي پستي است. هر دو آنها بصورت زمان گذر كار مي‌كنند. بدين معني كه شما پيغام را براي شخص موردنظر ارسال مي‌كنيد و او در صورت تمايل به آن جواب مي‌دهد. اما اين جواب دادن ناگزير مدت زماني طول خواهد كشيد. مزيت اصلي پست الكترونيكي بر سيستمهاي قديمي پست از دو جنبه است: سرعت و راحتي.
عليرغم انتقالات مسلسل‌واري كه شركت پست تحمل مي‌كند، بايد اين سيستم نامناسب را تحسين كرد. نامه‌رسانهاي اين شركت ملي، روزانه ميليونها مرسولة پستي را با امانت و سرعتي قابل ملاحظه به مقصد مي‌رسانند. با اين وجود نقل و انتقال اشياء فيزيكي در مسافت‌هاي طولاني به زمان نسبتاً زيادي احتياج دارد. حتي در بهترين شرايط هم نبايد انتظار داشت يك نامه در عرض كمتر از چند روز بتواند مسافت بين دو شهر دور از هم را طي كرده و به مقصد برسد.
در مقابل، پيغام‌هاي الكترونيكي را مي‌توان بدون در نظر گرفتن دوري فاصله در عرض چند ثانيه رد و بدل كرد. اگر گيرندة موردنظر پيغام از رسيدن آن آگاه شد، مي‌تواند در صورت تمايل فوراً جواب را ارسال كند. پست الكترونيكي مخصوصاً از ديد كسي كه پيغام را دريافت مي‌كند.
بسيار راحت است. بعد از اينكه مشترك يكي از مراكز پست تلفني شديد، لازم نيست كه براي دريافت يك پيغام چندين روز در انتظار نامه‌رسان بمانيد. در عوض مي‌توانيد با گرفتن يك شمارة تلفن و بررسي وضعيت بطور مرتب و از روي برنامه ، ببينيد كه نامه‌اي به آدرس الكترونيكي شما ارسال شده يا نه.
پست الكترونيكي نويد انقلابي در نحوه ارتباطات را با خود به همراه دارد. اما براي استفاده از مزاياي بي‌شمار اين رسانة جمعي، لازم است كه حداقل يك مودم و يك نرم‌افزار ارتباطي مناسب جهت استفاده به همراه كامپيوتر شخصي خويش تهيه شود.

كنفرانس همزمان
اگر پست الكترونيكي شبيه به سرويسهاي پستي قديمي باشد، كنفرانس همزمان هم بسيار شبيه استفاده از يك سيستم تلفني چند خطي براي انجام كنفرانس- يا شايد بسيار مناسبتر، شبيه سيستم كامپيوتري شدة CB (مخابرات راديويي ملي) كه نه سال پيش در تمام دنيا با شور و شوق تمام مطرح شد- باشد. در طي يك كنفرانس همزمان، شركت‌كنندگان مي‌توانند با تايپ نظرات و مطالب خود در صفحه كليد، با همديگر به بحث بنشينند. فشار دادن كليد INTER باعث خواهد شد كه تمام مطالبي را كه شما با استفاده از صفحه كليد خود تايپ كرده‌ايد، در مقابل ديگر شركت‌كنندگان هم به نمايش دربيايد. تقريباً تمام مراكز اطلاعاتي تلفني (مراكزي همچون COMPUSERVR; GENIE; DELPHI و نظاير اينها) امكان كنفرانس همزمان به مشتركين خود مي‌دهند.

تبادل فايل
يكي از عملي‌ترين كاربرهاي مودم، استفاده از آن به منظور تبادل فايل بين دو كامپيوتر است. از بعضي جهات، اين كار شبيه ارسال نامه با پست الكترونيكي است. اما در مورد اخير، اطلاعاتي كه شما از طريق ارتباط مودمي ارسال مي‌كنيد محدود به يك نامة معمولي نمي‌شود. قابليت ارسال فايل‌هاي واقعي داده‌ها از خطوط تلفن فايدة بيشتري دارد.
يكي از مزاياي مبادلة فايل از طريق ارتباط مودمي آن است كه نمي‌توان فايل‌هاي متني را بدين وسيله بين سيستم‌هايي كه بدون مودم با همديگر سازگاري ندارند، معاوضه كرد. اين واقعيتي تلخ از دنياي كامپيوترهاي شخصي است كه كامپيوتر مختلف از فرمت‌هاي مختلف فايل و ديسك براي ذخيرة فايل‌هاي داده‌ها استفاده مي‌كنند. بنابراين تقريباً غيرممكن است كه مثلاً يك فايل تهيه شده توسط اپل مكينتاش را در يك كامپيوتر IBM مورد استفاده قرار داد- حداقل بدون انجام آن همه كارهاي سخت لازم براي تبديل فايل از يك فرمت ديسك به فرمت ديگر. از آنجاييكه كامپيوتر IBM ، داده‌هاي دريافتي از خط تلفن را خودبه خود به فرمت خاص خويش ذخيره مي‌كند، انتقال فايل از طريق مودم مشكل را برطرف خواهد كرد.

تحقيق تلفني
منظور از تحقيق تلفني (ONLNE RESERCH) تحقيقي است كه با استفاده از يك مودم و خط تلفن انجام مي‌گيرد. اگر به مطلبي خاص نياز داشته باشيد، صرفنظر از اينكه مورد دلخواه عمومي يا تخصصي باشد، به احتمال قوي خواهيد توانست آن را در يك بانك اطلاعاتي تلفني پيدا كنيد. موضوعات مختلفي به انحاء مختلف در اين وادي تحت پوشش تعدادي از مراكز تلفني خصوصي و عمومي قرار گرفته‌اند. (مانند اخبار تجاري، مطالعات اقتصادي، تحقيقات پزشكي، وقايع ثبت شده در تاريخ و بررسيهاي آماري) علاوه بر اين سرويس‌هاي تجاري همچون COMPUSERVE و GENIE امكان دسترسي به تعدادي از دايره‌المعارفهاي تلفني را براي مشتركين خود فراهم مي‌كنند كه بيشتر در پروژه‌هاي عمومي مانند تكاليف دانشجويي و پروژه‌هاي پايان ترم، به درد مي‌خورند.
با اين حال بايد يادآوري كرد كه به طور كلي، بانكهاي اطلاعاتي براي مدت زماني كه به صورت تلفني از آنها استفاده مي‌كنيد، هزينه‌هاي نسبتاً گزافي به حساب شما منظور مي‌كنند. قيمت استفادة دقيقه‌اي از بانكهاي اطلاعاتي تخصصي عموماً بيشتر از بانكهاي اطلاعاتي تجاري همچون GEINE ، COMPUSERVE است.

معادلات الكترونيكي
امروزه مي‌توان بسياري از ملزومات و خدمات را از فروشگاههاي اختصاصي كامپيوتري يا به واسطة مراكز تجاري و با استفاده از مودم و خط تلفن سفارش داد. معاملات مالي همچون خريد ملزومات زندگي، امور بانكي و حتي امور مربوط به حساب و كتاب و چكها را مي‌توان با استفاده از يك كامپيوتر شخصي و يك مودم، به راحتي تمام از داخل اتاق انجام داد.

جمع‌آوري اطلاعات
جمع‌آوري اطلاعاتي چيزي بيش از يك تماس تلفني ساده جهت بررسي يك موضوع خاص براي يك فعاليت يا پروژه معين است. بسياري از مراكز خدماتي تلفني امروزه اين امكان را فراهم مي‌آورند كه مشتركين بتوانند اخبار مورد علاقه، داستانها، مسائل مالي و نظاير آن را براي خود جستجو كنند. هر داستاني كه مطابق مشخصات مورد علاقة شما باشد، علامتگذاري شده و در اولين تماس تلفني كه با مركز مي‌گيريد، در اختيارتان قرار مي‌گيرد. آنچه داريم از آن صحبت مي‌كنيم، در واقع همان روزنامة ارتباطي اختصاصي (البته بدون كاغذ) است. مركز خدماتي تلفني وسيلة مناسبي براي دستيابي نهايي و سريع به اين روند جمع‌آوري اطلاعات است.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر