شنایی با سیستم عامل سیمبین Symbian

آشنایی با سیستم عامل سیمبین Symbian

توسط admin | گروه مقاله های کامپیوتر | 1394/03/27

نظرات 0

 در ابتدا تلفن های همراه دارای ساختار پیچیده ای نبودند . سخت افزار محدود نیاز به نرم افزارهای پیچیده نداشت ، تا اینکه شرکتهای تلفن همراه نسل های دوم و سوم گوشی های خود را عرضه کردند . این گوشی ها دارای امکانات سخت افزاری بیشتری بودند و تقریبا به صورت یک کامپیوتر کوچک طراحی شدند . در این زمان بود که این شرکتها به اهمیت نرم افزار در این گوشی های پی برده و رقابت نرم افزاری در کنار رقابت سخت افزاری شروع شد . مایکروسافت یکی از شرکتهایی بود که قبلا روی سیستم عامل کامپیوتر های جیبی خود کار کرده بود و Windows CE را به همین منظور طراحی کرده بود . این ویندوز قابلیت این را داشت که روی موبایل ها نیز نصب شود . بعد از رسمیت یافتن موبایل های نسل جدید شرکت های مطرح در این صنعت که به مشکلات بی شمار Windows CE پی برده بودند و نمی خواستند نرم افزار این صنعت را در انحصار یک شرکت نگه دارند با همکاری هم سیستم عامل جدیدی برای موبایل ها به وجودد آوردند که Symbian نام گرفت . البته رقبای دیگری نیز مثل سیستم عامل Linux در این صنعت وجود دارند که فعلا به صورت عمده استفاده نشده اند . در اصطلاح به موبایل هایی که از این سیستم عامل استفاده می کنند Smart Phone گفته می شود.

 

سیستم عامل Symbian

پیدایش و حیات Symbian

شرکت نرم افزاری Symbian برای اولین بار در ماه ژوئن سال 1998 به صورت کاملا مخفی و خصوصی برای کار بر روی سیستم عاملی برای کار روی موبایل ها تاسیس شد . مقر اصلی این شرکت در انگلیس تاسیس شد اما هم اکنون دارای حدود 750 کارمند در کشورهای انگلیس ، ژاپن ، سوئد و آمریکاست که درکار تحقیق و برنامه نویسی برای گسترش سیستم عامل و نرم افزارهای آن هستند . تا اواخر سال 2003 هیجده موبایل از پنج شرکت معروف سونی ، نوکیا ، فوجیتسو ، موتورولا و زیمنس با این سیستم عامل عرضه شد و علی رغم قیمت بالا مورد استقبال قرار گرفت و حدود 26 موبایل هم در برنامه این شرکتها و چند شرکت دیگر با این سیستم عامل در برنامه ساخت قرار گرفت . هم اینک نیز 48 مورد از این موبایل ها به بازار عرضه شده و یا به زودی عرضه خواهد شد . آمار فروش موبایل های Symbian تا پایان سال 2003 به 6.7 میلیون موبایل رسید و در سال 2004 نیز با رشد بی سابقه فروش مواجه شد به طوری که طبق آمار شرکت در سال 2004 فروش این نوع موبایل ها رشد 201 درصدی داشته است . به علت فروش بالای موبایل های Symbian هر روزه بر تعداد برنامه نویسان آن افزوده شده و نرم افزارهای فوق العاده ای برای این سیستم عامل طراحی می شود . تا اواخر تابستان سال 2004 تعداد این برنامه ها 3254 مورد گردیده است.

شرکت های به وجود آورنده

14 شرکت اصلی و چند شرکت فرعی از به وجود آوردندگان این محصول بودند ، بعضی از این شرکتها در زمینه نرم افزار و بعضی از آنها در زمینه سخت افزار به رشد این سیستم عامل و موبایل های آن کمک کرده اند . از اصلی ترین شرکتها می توان به Nokia ، Sony-Eriksson ، LG ، Samsung ، Motorola ، Arima ، BenQ ، Fujitsu ، Lenovo ، Sanyo ، Sendo ، Mitsubishi Electronics و Siemens اشاره کرد.

تکنولوژی Symbian

طراحان و توسعه دهندگان سيستم هاي عامل و نرم افزارهاي ويژه تجهيزات موبايل هر روز بيش از پيش، از ظرفيت بالاي اين تجهيزات استفاده مي كنند. تجهيزات موبايل و به ويژه تلفن هاي همراه مزاياي ويژه خود را دارند؛ براي نمونه از كوچك ترين كامپيوترهاي رايج، كوچك ترند، پيچيدگي كمتري دارند و از آنجا كه يكپارچگي بيشتري در ساختار خود دارند، كمتر دچار ايراد، به ويژه ايرادهاي نرم افزاري، مي شوند. از اين رو شايد تا چند سال ديگر به يك كامپيوتر كامل با قابليت هاي خاص تبديل شوند. Symbian سيستم عاملي است كه بسياري از شركت هاي سازنده گوشي هاي تلفن همراه از آن به عنوان پلتفرم استفاده مي كنند. از آنجا كه بيشترين گوشي هاي موبايلي كه در ايران از آن ها استفاده مي شود نيز داراي سيستم عامل سيمبيان هستند، در اين مقاله مروري بر ويژگي هاي آن خواهيم داشت.
Symbian شبیه دیگر سیستم عامل های مدرن و امروزی که برای PC ها وجود دارند ، به وجود آمده است . بنابراین دارای امکانات خوبی مثل Multitasking ، MultiThreading و همچنین مدیریت حافظه می باشد . در طراحی اولیه مبنای کار را بر روی این موضوع بنا نهاده اند که این سیستم عامل می بایست روی امکانات سخت افزاری بسیار کم ( مثل 4 مگابایت رم ) کارایی فوق العاده ای داشته باشد . به همین دلیل این سیستم عامل می تواند روی موبایل های امروزی فوق العاده سریع کار کرده و حداقل مشکل را داشته باشد . مبنای کار این سیستم عامل بر اساس event ها بنا نهاده شده است ( شبیه دیگر سیستم عامل های امروزی مثل ویندوز ) و سی پی یو طوری مورد استفاده قرار می گیرد که کمترین میزان بار روی موبایل قرار گیرد . هم اکنون با اینکه نسخه هشتم Symbian عرضه شده است اما نسخه 7 این سیستم عامل روی موبایل ها قرار می گیرد و تا به حال نسخه های مختلفی از آن بدون اینکه به صورت کامل استفاده شوند به فراموشی سپرده شده اند . جالبترین مورد برای این سیستم عامل به وجود آمدن اولین کرم و ویروس موبایل روی این سیستم عامل در سال 2004 بود . این کرم که Cabir نام دارد می تواند با استفاده از تکنولوژی Bluetooth خود را به موبایل های دیگر منتقل کند.

زبانهای برنامه نویسی برای Symbian

بدون شک زبان اصلی برنامه نویسی برای Symbian زبان C++ است اما زبانهای مختلفی برای برنامه نویسی در این سیستم عامل به وجود آمده اند . از جمله مهمترین زبانها می توان به OPL ، Python ، Visual Basic ، Perl و Personal Java اشاره کرد . هر یک از این زبانها می توانند امکانات کامل برنامه نویسی در Symbian را فراهم نمایند . رشد زبانهای برنامه نویسی در این سیستم عامل بسیار سریع می باشد . به طوریکه نصف این زبانها همین امسال وارد این سیستم عامل شده اند و بدون شک این رشد با ورود زبانهای دیگر ادامه خواهد یافت . ابزارهای برنامه نویسی مختلفی از جمله ادیتورهای متنوع نیز برای کار با این زبانها به همراه شبیه سازهای موبایل ( برای تست برنامه روی PC قبل از نصب آن روی موبایل ) به بازار عرضه شده است.

رابط های کاربری

هم اکنون دو رابط اصلی کاربری برای Symbian به وجود آمده است . اولین رابط که بیشترین استفاده را در موبایل ها دارد توسط نوکیا نوشته شده است . این رابط دارای نسخه های مختلفی است اما Series 60 نسخه اصلی این رابط است که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است . رابط کاربری دوم با نام UIQ به وجود آمده است که دارای امکانات بسیار خوبی است و رفته رفته در حال باز کردن جای خود در بین شرکت های تولید کننده موبایل است . هر دوی این رابط ها به صورت کاملا گرافیکی و شبیه به هم طراحی شده اند و کار با آنها بسیار راحت است . 

سيستم عامل سيمبيان و سازنده آن

سيمبيان سيستم عاملي است كه توسط شركت انگليسي Symbian، براي تجهيزات سيار (mobile) طراحي شده است و با سيستم عامل هاي ديگري مانند Windows Mobile ،Palm OS و لينوكس رقابت مي كند. شركت سيمبيان در ژوئن 1998 در انگلستان تأسيس شد.سهامداران اين شركت در آغاز، شركت هاي Psion، نوكيا، اريكسون، ماتسوشيتا و موتورولا بودند. در سپتامبر 2003، موتورولا سهام خود را به شركت هاي Psion و نوكيا فروخت. در جولاي 2004 نيز سهام Psion توسط نوكيا، پاناسونيك، زيمنس و سوني اريكسون خريداري شد. در نتيجه اين شركت در حال حاضر در مالكيت شركت هاي اريكسون، نوكيا، ماتسوشيتا (پاناسونيك)، زيمنس، سوني اريكسون و سامسونگ است.
پلتفرم هاي مختلفي براساس سيمبيان طراحي شده است كه شامل پلتفرم هاي باز مانند UIQ ،Nokia سري شصت، هفتاد و نود، و پلتفرم هاي بسته مانند NTT DoCoMo هستند. انعطاف پذيري اين سيستم عامل به آن امكان مي دهد روي انواع گسترده اي از تجهيزات موبايل پياده سازي شود. بزرگ ترين ويژگي اين سيستم عامل، طراحي آن براي تجهيزات كوچك دستي با منابع محدود است كه مي تواند ماه ها و سال ها روي آن اجرا شود.
به علت محدود بودن منابع حافظه در چنين تجهيزاتي، از روش هاي مختلفي براي استفاده بهينه از آن ها استفاده شده است. برنامه نويسي سيمبيان، رويدادگرا (event-based) است و CPU زماني كه برنامه هاي كاربردي مستقيماً با يك رويداد ارتباطي نداشته باشند، خاموش مي شود. به اين نوع برنامه نويسي،  active objects گفته مي شود. چنانچه از اين روش ها به خوبي استفاده شود، مدت كاركرد باتري نيز افزايش پيدا مي كند. به همين علت براي دستيابي به اين ويژگي ها از زبان ++C براي برنامه نويسي و توسعه اين سيستم عامل استفاده شده است؛ هر چند بسياري از تجهيزات با پلتفرم سيمبيان مي توانند به وسيله زبان هاي ديگري چون PL ،Python، ويژوال بيسيك،Simkin و Perl نيز برنامه نويسي شوند                      .
سيمبيان سيستم عاملي با ساختار32 بيتي است كه با امكان مديريت همزمان چند برنامه (multi-tasking) براي تجهيزات موبايل طراحي شده است. در ادامه به برخي از ويژگي هاي اصلي اين سيستم عامل اشاره مي شود.معماري انعطاف پذير مبتني بر مدل كلاينت- سرور و نوعي از روش برنامه نويسي كه از نرم افزارهاي هر چند فشرده، ولي قدرتمند پشتيباني مي كند.دسترسي بلا درنگ به داده هاي كاربر با استفاده از هسته قدرتمند چند وظيفه اي در پايين ترين سطح نرم افزار و نيز يك چارچوب واسط كاربر بسيار ساده در بالاترين سطح.طراحي پايدار نرم افزار با استفاده از مدل برنامه نويسي اشياي مبتني بر كامپوننت، سيمبيان را به نرم افزاري جامع و خاص در طراحي الگوها و چارچوب هاي مختلف تبديل كرده است                                            .

سازگاري با تجهيزات و فناوري هاي مختلف

در پايين ترين سطح اين سيستم عامل، كامپوننت هاي اصلي قرار دارند كه شامل هسته (kernel) و كتابخانه كاربر است كه به برنامه هاي كاربردي سمت كاربر امكان مي دهد از هسته، درخواست هاي مختلفي بكنند.سيمبيان داراي ساختاري موسوم به microkernel است. به گونه اي كه طراحان، كمترين نيازمندي هاي سيستم را در آن گنجانده اند تا كارايي بالايي داشته باشد.در سطح دوم اين سيستم عامل، مجموعه اي از كتابخانه ها قرار دارند كه كارهاي مختلفي چون تغيير شكل و اندازه فونت ها، كار با بانك اطلاعاتي و فايل ها را به عهده دارند.
يك زيرسيستم بزرگ نيز براي كارهاي ارتباطي و شبكه اي وجود دارد كه شامل سه قسمت اصلي موسوم به ETel ،ESOCK و C32 است.با استفاده از APIهاي  ETel، برنامه هاي كاربردي مي توانند گستره وسيعي از گزينه ها را بدون توجه به ساختار خود تجهيزات و تجهيزات سرويس دهنده در اختيار كاربر نهايي قرار دهند. اين انعطاف پذيري بدين معني است كه توسعه دهندگان برنامه هاي كاربردي بدون توجه به نوع تجهيزات، سرويس ها و... مي توانند نرم افزارهاي خود را توسعه دهند. همچنين ESOCK يك   Socket Server و واسط كاربر ميان كاربران و پروتكل هاي سمت سرور است.C32 نيز كلاينت ها را از طريق يك واسط سريال RS232 به پورت سريال پياده سازي شده در كتابخانه هاي فريم ورك موسوم به comm server modules متصل مي كند.
همچنين براي انتقال اطلاعات در برد كوتاه از امكانات ديگري مانند بلوتوث، پورت USB و IrDA استفاده شده است. تعدادي موتور برنامه كاربردي (application engine) نيز براي برنامه هاي كاربردي معمول مانند تقويم، ذخيره آدرس ها و فهرست وظايف طراحي شده است.

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر