بررسی شبکه های NgN

شبکه های نسل آینده بخش سی

 Parlay و JAIN:

JAIN در زمان مشابه همانند parlay در ابتداي سال 1998 بوجود آمد و آنها اغلب با هم مورد بحث واقع مي شوند. Parlay، JAIN شباهتهاي زيادي دارند كه گاهي اوقات مشكلات مشخصي بين آنها بوجود مي آيد. 
Parlay و JAIN براي عامليت شبكه، API ها را تهيه مي كنند و كاربردهاي اين APIها را برنامه ريزي مي كنند. Parlay، JAIN براي چندين شبكه از قبيل mobile، telephony و اينترنت كاربردهاي جامعي دارند.
اما تفاوتهاي مهمي بين Parlay، JAIN وجود دارد. مهمترين تفاوت در آن چيزي است كه براي آن ساخته شده اند. هدف اصلي JAIN ايجاد قابليت برنامه ريزي JAVA براي Softswitchها و service node است. هدف اصلي parlay، اجازه كاربردهاي سه گانه در بيرون از شبكه و كنترل منابع شبكه است. در JAIN، كاربردها Soft Switch را در داخل شبكه اجرا مي كنند و توسط افراد خدمات رسان كنترل مي شود درحاليكه در parlay آنها درروي nodeها در بيرون شبكه اجرا مي شوند و توسط گروههاي سه گانه كنترل مي شوند.
چندين تفاوت ديگر هم وجود دارد كه در جدول زير خلاصه مي شود. بسياري از نقاط ليست شده براي parlay هم براي OSA بكار مي رود.
از آنجايي كه JAIN از Java Community ناشي مي شود، كاملاً برروي برنامه ريزي Java متمركز مي شود JAIN نه تنها Java APSI را مشخص مي كند بلكه اشيايي را هم مشخص مي كند كه اين APIها را انجام مي دهد، براي مثال، اشياء كنترل مكالمه تلفني JCC كه شرح داده شده است.
The mobile dimension
همانطور كه در ابتدا ذكر شد منظور از NGN همگرا كردن Voice و ديتا مي باشد. يعني مي خواهيم شبكه هاي تلفن، mobile و اينترنت را به صورت يك سيستم درآوريم . چون هر كدام از اين شبكه ها پروتكل ها و خدمات مخصوص به خود را دارند هركدام را ابتدا تكي توضيح مي دهيم و پيشرفتي كه خواهند داشت كه تا به حال در مورد اينرترنت و تلفن صحبت كريدم در اين بخش مي خواهيم شبكه موبايل را به طور مختصر مورد بررسي قرار دهيم.
ابعاد موبايل:
وقتي مردم از شبكه هاي متحرك صحبت مي كنند آنها معمولاً به شبكه هاي سلولي به عنوان D.AMPS يا GSM اشاره مي كنند. با اين وجود تحرك زيادي نسبت به اين شبكه ها وجود دارد حداقل سه نوع تحرك در ارتباطات از راه دور وجود دارد:
تحرك ترمينال: ترمينال از طزيق يك رابط راديويي به شبكه وصل مي شود مي تواند آزادانه در اطراف حركت كند.
تحرك كاربر: كاربر مي تواند از يك ترمينال به ترمينال ديگر و ثبات براي مكالمات تلفني داخلي و بيروني و از اين ترمينال حركت كند.
تحرك خدمات: پرتفوي خدماتي كه يك كاربر اشتراك گرفته است تا وقتي كه كاربر در شبكه هاي مختلف گشت مي زند آنها را دنبال كند.
تقريباً همه با مفهوم تحرك ترمينال آشنايي دارند. اين واژه در اطراف ما به شكل تلفنهاي سيار يا بي سيم وجود دارد. شبكه هاي سلولي هم تحرك كاربر را به شكل كارتهاي SIM كه مربوط به اشتراك ترمينال است، پشتيباني مي كنند. استفاده از كارتهاي تلفن را هم مي توان يك شكل ساده از تحرك شخصي درنظر گرفت. چون اين كارتها به شما اجازه مي دهند براي تلفن زدن از هر تلفن از اشتراك خود استافده كنيد.
براي درك مفهوم سيار بودن خدمات تصور كنيد كه شما به خارج سفر كرده ايد و تمايل داريد بازي تيم فوتبال محلي خود را در زمان پخش بازي در تلوزيون تماشا كنيد.
اين احتمال وجود دارد كه شما بازي مورد علاقه خود را در حاليكه در جاده هستيد از دست بدهيد مگر اينكه هتل شما به صورت اتفاقي در روي كابل خود كانال محلي شما را داشته باشد. سيار بودن خدمات مفهوم فرستادن محتوا و خدمات به موقعيتهاي ديده شده است كه به شما اجازه مي دهد  براي مثال هرجايي كه مي رويد بازي تيم خود را نگاه كنيد.
حتي وقتي ما خودمان را به تحرك ترمينال محدود مي كنيم چندين شبكه مختلف وجود دارد، شبكه هاي سلولي در ميان بسياري از شبكه ها فقط يك نوع هستند. جدل 1 ايده تنوعي از تكنولوژيهاي ارائه شده براي تحرك ترمينال را ارائه مي دهد.
 
SIM

 

 

0 نظر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر