نحوه start و stop کردن sql server

تفاوتهای sql server با سایر پایگاه های داده 3

توسط admin | گروه sql | 1396/03/07

نظرات 1

 براي غير فعال كردن بانكهاي سيستمي وtable هاي سيستمي كه در هر بانكي (data base هاي) وجود دارند مي توانند بر روي نام data base ، كليك راست كرده و گزينه edit sql server registration را انتخاب كنيم و در اين پنجره گزينه show system … را غير فعال كنيم تا هيچ يك از موارد سيستمي به نمايش در نيايد. 

 از اين بانكهاي سيستمي sql بانك master اصلي ترين بانك sql مي باشد اين بانك در پشت صحنه كليه عمليات sql را مديريت مي‌نمايد و هر نوع آسيب به اين data base باعث از كارافتادن sql خواهد شد. 
بانك model db بانكي است كه از روي آن تمام data base هاي جديد ساخته مي شود و در واقع طرح و الگويي جهت ساير data base هاست. 
بانك temp db به ما كمك مي كند كه بر روي انجام عمليات موقت از اين بانك اطلاعاتي استفاده نماييم زمانيكه مطمئن به انجام قطعي عمليات نيستيم مي توانيم از بانك temp db استفاده كنيم هر بار sql فعال مي شود temp db خالي خواهد شد. 
Msdb بانكي است كه وظيفه انجام كارهايي را كه تحت عنوان job شناخته مي شوند را بر عهده دارد. اين بانك با سرويس sql server agent كار مي كند. 
نكته: 
اگر sql در حالت stop  باشد يعني sql سرويس دهي نمي كند و اگر در حالت pause  باشد باعث مي شود كه هر كسي كه قبلاً وارد سيستم شده و در حال كار با sql است بينام خطا دريافت نكرده ولي فرد جديد نمي تواند وارد سيستم شده و كاري انجام دهد. 
Stop يعني توقف بطور كامل و sql سرويس دهي مي كند ولي pause يعني توقف لحظه اي. 
اگر بخواهيم به هر دليلي به عنوان admin بخواهيم تغييري در sql بدهيم بايد sql را از حالت multi user خارج كرده و به حالت single user درآوريم و براي اجراي مجدد start را مي زنيم و سرويس دهي sql ديگران قرار مي گيرد. 
توسط interpriser ابزارهاي مديريتي خواهيم داشت. 
روي sql server كليك مي كنيم و آن را باز مي كنيم. 
Sql server\ service manager \ interprise manager \ registration \ wizard\ register sql server wizard 
اگر اسم sql را نديديم بايد آن را ثبت كنيم. مثلاً pcl
Right click \ new sql server registration 
Right click \ edit … \ registed sql server properties  
Sql هايي كه سيستمي بودند پنهان شدند. 
نكته: 
اگر master آسيب ببيند ديگر sql كار نمي كند. 
نحوه ايجاد data base : 
بر روي data bases ، كليك راست كرده گزينه new data base را انتخاب مي كنيم. اسم data base را وارد مي كنيم. 
در قسمت collation name براي انتخاب زبان code page مي باشد. اگر در هنگام نصب گزينه collation به درستي تنظيم شده باشد در اين جا بر روي انتخاب server default تنظيم خود را قرار مي دهيم. در غير اينصورت مي توانيم از موارد موجود Arabic CS-AI براي زبان فارسي انتخاب نمائيم. 
اگر data base اي را حذف كنيم ديگر آن data base قابل برگشت نيست. 
مثال: 
اسم كامل فيزيكي Employces-Data.MDF با حجم 1mG بر روي hard ساخته مي شود. 
 

 

1 نظر

ارسال شده توسط یونس منصوری
1396/05/10

سلام من تازه شروع به کار برنامه نویسی کردم.هدف اولیه یادگیره علم برنامه نویسی.و دوم برای کسب در امد. رشته دانشگاهیم حسابداریه.اگه امکان داره واسه رسیدن به این دو هدف خیلی مهم بهم راخنمای و منبع ارایه دهید.با تشکر

نظر محترم شما در مورد مقاله های وب سایت برنامه نویسی و پایگاه داده

نظرات محترم شما در خدمات رسانی بهتر ما را یاری می نمایند. لطفا اگر مایل بودید یک نظر ما را مهمان فرمائید. آدرس ایمیل و وب سایت شما نمایش داده نخواهد شد.

حرف 500 حداکثر