دانلود پروژه کارآفرینی خوراک دام


مشاهده سایر دانلود پروژه های کارآفرینی طرح های توجیهی در قالب فایل word>>>>>

دانلود پروژه کارآفرینی خوراک دام

HyperLink
قیمت: 30000 ریال - سه هزار تومان
گروه: دانلود پروژه های کارآفرینی طرح های توجیهی در قالب فایل word

 پروژه کارآفرینی خوراک دام

 
فهرست مطالب
 
مقدمه : 4
ارزش واهميت اقتصادي طرح 5
ميزان مفيد بودن طرح براي جامعه 6
ميزان اشتغال زايي طرح 8
موقعيت جغرافيايي و اقتصادي محل اجراي طرح 9
مشخصات نيروي انساني از نظر تخصص وتوانايي 10
تجهيزات مورد نياز و نقشه استقرار آنها 14
مواد مصرفي موردنياز « براي يك ماه» 16
زمان بندي  اجراي پروژه: 17
روش تأمين منابع مالي 19
روش بازاريابي و تبليغات 20
مراحل اخذ جواز تأسيس 21
تقاضانامه 22
گزارش از يك واحد توليدي خوراك دام 22
مشخصات متقاضیان: 25
6- محوطه سازی 28
8- ماشین آلات و تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی 30
9- شرح مختصر فرآیند و نمودار تولید: 32
10-تأسیسات: 34
11-وسایل حمل و نقل داخل کارخانه: 35
12- مواد اولیه و بسته بندی : 36
13- آب، برق و سوخت مصرفی: 37
14-برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری : 38
15-بر آورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی: 39
16- برآورد سرمایه ثابت: 40
17-هزینه های قبل از بهره برداری: 41
18- برآورد سرمایه در گردش 42
19- نحوه سرمایه گذاری: 42
20- برآورد هزینه استهلاک: 43
21- هزینه های تولید سالیانه: 44
22-قیمت تمام شده  محصول : 45
24- محاسبه نقطه سر به سر ( در 100% راندمان) 46
25- سود و زيان ويژه (سود) 48
26- ارزش افزوده خالص و ناخالص و نسبت‌هاي آن: 48
27- سرمايه ثابت سرانه: 49
28- كل سرمايه گذاري سرانه: 49
29-شرح بازدهی سرمایه: 49
30-دوره برگشت سرمایه: 49

مقدمه : 
توليد خوراك دام از ضايعات كشاورزيامروزه بيش از هر زمان ديگر نظر موسسات علمي وتحقيقاتي و دانشمندان علوم تغديه اي به منابع جديد و ارزان قيمت براي تهيه جيره هاي غذايي حيوانات اهل معطوف گرديده است خوراك دام از ضايعات كشاورزي ازتعدادي  مواد غذايي غير همگي تشكيل شده است لذا از نظر شكل ظاهري ميتواند به صورت پودري و يا در صورت لزوم جهت حمل و نقل بهتر به صورت  بلند شده مي گردد كه بسته به سليقه  دامدار توليد وبه بازار عرضه ميگردد رنگ و بو خوراك دام بستگي كامل به نوع مواد متشكله دارد ولي بطور كلي بايد داراي رنگ و بوي طبيعي و مناسب خود را داشته باشد خوراك دام بايد داراي فرمول ها متفاوتي باشد كه تفاوت آنها در ميزان مصرف مواد اوليه بوده و تقريبا تمام كارخانجات به طور مشابه از مواد در توليد استفاده مي نمايند. 
 
ارزش واهميت اقتصادي طرح 
بررسي هاي اقتصادي مهمترين قسمت يك پروژه صنعتي بوده و در حقيقت قبولي يا رد ميزان مقبوليت يك پروژه را تعييين مي نمايد. جهت بررسي موفق مسائل اقتصادي نياز به مطالعه دقيق بازار مصرف و قيمت فروش مي باشد. بررسي بازار خودمستلزم مطالعه كانونهاي مصرف شناخت واحدهاي مشابه توليد كننده ها و كالاي رقيب اطلاع از ميزان نياز توانايي واردات و صادرات مي باشد همچنين قيمت فروش يك كالا تابع عواملي نظير فرمولاسيون چگونگي فرايند توليد و بخصوص قيمت مواد اوليه است. 
با توجه به اينكه محصول توليدي توسط دام هاي موجود كشور به مصرف مي رسد از طرفي آمار ميزان دام هر روز رو به افزايش است « به عنوان مثال آ‚ار گيري وزارت جهاد سازندگي در سال  1377  نشان مي دهد كه آمار تعداد گاو  6605120 راس و گوسفند  4461107  راس و بزر 25087881 راس مي باشد و هر سال بر تعداد آن افزوده ميشود.» لذا هر سال نسبت به سال گذشته مقدار بيشتري علوفه  و خوراك دام مورد نيازمباشد و در نتيجه با احداث  و راه اندازي و اجراي اينگونه پروژه هاي صنعتي كه از ضايعات كشاورزي خوراك دام با ارزش غذايي توليد بشود هم غذاي مورد نياز دامهاي كشور تأمين مي شود و كشور را به خودكفايي سوق  مي دهد و هم استفاده از مواد اوليه ارزانتر در توليد اين محصول سبب خواهد شد تا قيمت تمام شده آن پائين تر و در نتيجه  قيمت فروش آن نيز پائين باشد. خورك دام در داخل كشور هر كيلو135-125  ريال بفوش مي رسد و چون محصول توليدي به صورت محصول كامل از كشورهاي خارجي وارد نمي شود بلكه مواد اوليه  لازم آن را قبيل جو و گندم و ذرت و … وارد مي شود لذا قيمت فروش دقيقي از كشورهاي خارجي در درسترس نمي باشد. در ضمن لازم به ياد آوري است كه در واحد مشابه اين طرح مانند يكي خوراك دام كوچه صفهان  كه تحت پوشش معاونت امور دام و آبزيان سازمان جهاد سازندگي استان گيلان و يك واحد نيز در شهرستان بابل با ماشين آلات خارجي مشغول فعاليت مي باشد. 
ميزان مفيد بودن طرح براي جامعه 
امروزه بيش از هر زمان ديگر نظر موسسات علمي و تحقيقاتي علوم تغذيه اي به منابع جديد و ارزان قيمت براي تهيه جيره هاي غذتيي حيوانات اهلي  معطوف گريده است. علاوه بر فرآورده هاي فرعي با منشاء گياهي كه شامل تفاله حاصل از كارخانجات روغنكشي مازاد محصولات كشاورزي و انواعي دانه هاي ضايعاتي  مي باشد. فرآورده هاي حيواني نظير پودر ماهي ، پورد بقاياي كشتار گاههاي دام و طيور پودر گوشت پورد خون پودر پر هيدورليز شد و …. ، پودر آب پنير سازي و همچنين آرد، محتويات شكمبه نشخوار كنندگان تفاله حاصل از كارخانجات ماست سازي و ماءالشعير و   رب گوجه آب ميوه جات و غيره بالاخره كود مرغي ،‌ضايعات ميدان هاي تره بار و كنجاله هاي حاصل از روغنكشي دانه هاي نباتي و تفاله هاي چغندر قند و ….. 
از منابع مهم و قابل بررسي در زمينه تغذيه دام و طيور نهايتاً با لا بردن حجم توليدات حيواني بشمار مي روند جمع آوري و زدودن اين مواد فرعي  و ضايعات درو ريختن از محيط از محيط زيست عملا بساز دشوار ميباشد و با توجه به مقادير قابل توجهي از مواد مغذي و با ارزش « پروتئين ، انرژي  مواد معدني و يتامين» كه هنوز درون آنها وجود ارد. بكار بردن اين پس مانده ها در جيره هاي روزانه حيوانات از لحاظ اقتصادي در كاهش  قيمت تمام شده فرآرده هاي حيواني تاثير بسزايي خواهد داشت . 
امروز با تبديل فضولات و ضايعات حاصل از كارخانجات مواد غذايي  موسسات دامپروري و مرغذاري وكشاورزي به مواد با ارزش غذايي موفقيت هاي چشمگيري در بدست آوردن سرمايه هنگفت براي جامع در عين حال در دفع معظلات محيط زيست حاصل گريده است. همچنين از ورود مواد غذتيي دام به كشور جلوگيري مي كند و هم از خارج شدن عرض زياد جلوگيري مي كند. 
ميزان سود آوري طرح 
با توجه به قيمت تمام شده بدست آمده محصول توليد « خوراك دام از ضايعات كشاورزي، و با احتساب سود 19% قيمت فروش هر كيلو محصول  118 ريال خواهد بود در نتيجه قيمت فروش بدست آمده درحال حاضر در مقايسه با قيمت بازار داخلي بسيار مناسب         مي باشد. و قيمت محصول در بازار بين  135-125 ريال متغير      مي باشد سود ساليانه محصول در حداكثر توليد بر اساس قيمت فروش بدست آمده معادل 000/000/50 ريال خواهد بود با در نظر گرفتن هزينه هاي فرعي . 
 
ميزان اشتغال زايي طرح 
طرح مورد نظر براي  14 نفر ايجاد اشتغال مي كند و عبارتند از يك نفر به عنوان مدير عامل با مدير كارخنه و يك نفر تكنسين خط توليد و جهت كنترل مواد اوليه وجهت كار با دستگاهها  چاپر ، بوجاري ، خشك كن، آسياب ، چكش ، ميكسراقي ودستگاه پلت كن در جمعه  4 نفر كارگر ماهر و يك نفر كارگر ساد جهت پر كردن كيسه و كيسه دوزي ويك نفر تكنسين  با تجربه در امر تعميرات و سرويس دهي دستگاه هاي و همچنين برق و تأسيسات مكانيكي ويك نفر به عنوان سرپرست بخش مالي و اداري و امور پرسنلي كارخانه و يك نفر جهت آبدارچي و نظافت چي ويك نفر بعنوان سرايدار و نگهباني كارخانه و يك نفر جهت رانندگي با كاميون و يك نفر جهت جوابگويي به تلفن و انجم امور تايپ به عنوان منشي و يك نفر هم جهت انبار داري و فروش محصول مي باشد. 
 
موقعيت جغرافيايي و اقتصادي محل اجراي طرح 
مرودشت يك دز قديمي ترين مناطق باستاني استان با پيشينه اي كهن كه در طول تاريخ توجه بسياري از باستاني شناسان و دوستداران ميراث فرهنگي خارجي و ايراني را به خود معطوف داشته است. مجموعه آثار اعجاب برانگيز تاريخي بيانگر اين مطلب است كه اين شهرستان منطقه آباد با اهميت ويژه و هموراه موردتوه دولتمردان بوده است. 
شهرستان مردشت از جمله شهرستانهاي شمالي استان فارس با ارتفاعي  1620 متري از سطح دريا و با مساحت تقريبي 4649 كيلومتر مربع جمعيتي بالغ بر 336 هزار نفر را در خود جاي داده است با توجه به اسناد موجود اگر چه روستا ها و مناطق عشايري اين شهرستان از دير باز داراي سكنه و جمعيت بوده است ليكن شهر نشيني دراين محل از سال 1314 با تاسيس كارخانه قند شروع گرديده و به دليل موقعيت بسيار ويژه بيعي و سوق الجيشي به سرعت گسترش يافته است. 
وجود رودهاي پر آبي چون رود كر ورود پلوار « سيوند» همچنين وجود دشتهاي وسيع حاصلخيز باعث شكوفايي كشاورزي در زمينه توليد محصولات استراتژيك  ،‌گندم ، جو، ذرت، برنج و در كنار آن صنعت دراين شهرستان شده است. واخدهاي صنعتي چون پتروشيمي ، كارخنات صنعتي آزمايش، قند مرودشت ، مجتمع صنعتي گوشت و ساير واحدهاي توليدي دراين شهرستان، آن را به عنوان يكي از قطب هاي صنتعي استان معرفي مي نمايد. شهري با چنين ويژگي هاي اقتصادي ، اجتماعي ، سياحتي  و تاريخي به جرأت دركشور بي نظير جلوه مي نمايد. 
 
مشخصات نيروي انساني از نظر تخصص وتوانايي 
بر آورده اي مربوط به نيروي انساني وتعيين پست سازماني هر يك از افراد از جمله مواردي است كه مي بايست درمطالعات اوليه هر طرح مورد بررسي قرار گيرد. 
به اين منظور لازم است عوامل متعددي را مورد نظر قرار داد كه از آن جمله ميتوان به مشخصات ويژگي هاي فني و تكنولوژي آن صنعت ظرفيت واحد و برنامه توليد اشاره نمود. بخشهاي مختلفي كه در تعيين تعداد مشاغل وتنظيم شرح وظايف طبقات مختلف سازمان مورد بررسي قرا خواهد گرفت عبارتند از: 
1- مديريت 
2- خط توليد ( مديريت توليد، پرسنل توليد و كاركنان آزمايشگاه) 
3- تأسيسات و تعميرگاه 
4- خدمات اداري و دفتري 
5- خدمات عمومي 
6- عوامل متعدد از جمله تعداد دستگاهها حجم عمليات شيفت كاري و تنوع محصولات مي توانند در تعداد پرسنل موجودنقش موثري را دارا باشند كه نتيجه كلي اين بررسي ها در ذيل ارائه شده است: 
مديريت: 
- هر واحد توليد به يك نفر مدير نياز دارد كه اين فرد به عنوان مدير عامل با مدير كارخانه مسئوليت مستقيم كل عمليات را عهده دار مي باشد. 
- با توجه به نوع صنعت كه درگروه صنايع غذايي قررا دارد و دستور العمل وزارت بهداشت براي اين صنايع لازم است از يك فرد با تخصص صنايع غذايي  در كارخانه استفاده شود كه در صورت عدم دارا بودن اين شرط براي مديريت كارخانه استفاده از يك نفر مهندس غذايي و با ليسانس علوم غذايي ضروري     مي باشد. 
- پرسنل موردنيزا خط توليد بر اساس بخشها و دستگاه هاي موجودي و همچنين با فرض دارا بودن متخصص صنايع غذايي براي مديريت كارخانه بترتيب ارائه شده در ذيل بر آورد گرديده است. 
الف: تكنسين خط توليد: 
انتخاب يك تكنسين خط توليد بمنظور كنترل عملكرد دستگاهها رفع نقص و تنظيم شرايط كاركرد ماشين آلات و بر قرار ي ارتباط منطقي كارگران خط توليد با تجهيزات وكنترل مواد اوليه جريان عمليات در خط توليد و در نهايت محصولات توليد شده صورت ميگيرد كه اين ضرورت با توجه به عدم حضور مستقيم مدير كارخانه و حساسيت محصولات توليد شده در صنايع غذايي اهميت بيتشري پيدا مي كند. 
ب: كارگران خط توليد : 
تعداد گارگرانخط توليد با توجه به تعداد دستگاهها ظرفيت و همچنين ساعت فعال كاري آنها بر آورد مي گردد كه نتايج حاصله به ترتيب زير مي باشد. 
- جهت رفع نيازهاي الويه مربوط به تعميران و سرويس دهي دستگاهها و همچنين رسيدگي به امور تأسيسات مختلف كارخانه ( برق ، آب ، گرمايش و …. )  يك نفر تكنسين با تجربه در امر تميرات و سرويس دهي دستگاهها و همچنين برق و تأسيسات مكانيكي مورد نياز مي باشد. 
 

- هزینه های سرمایه ای:

شرح

مبلغ ( هزار ریال)

زمین

000/300

محوطه سازی

000/565

ساختمان سازی

5026200

ماشین آلات و تجهیزات و و سایل آزمایشگاهی

3500000

تأسیسات

565000

وسایل حمل ونقل

1155000

برآورد هزینه تعمیرات و نگهداری :

 

شرح

ارزش دارایی (هزار ریال)

درصد

هزینه تعمیرات (هزار ریال)

محوطه سازی

000/565

2

300/11

ساختمان

000/493/5

2

860/109

ماشین آلات و تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی

000/500/3

5

000/175

تأسیسات

000/565

10

500/56


برچسبها:

مشاهده سایر دانلود پروژه های کارآفرینی طرح های توجیهی در قالب فایل word>>>>>
HyperLink